Katharina Boguslawski jest profesorem uniwersytetu, doktorat na ETH Zurich, od 2016 r. związana z Instytutem Fizyki UMK w Toruniu, laureatka grantów NCN, NCBiR, MSCA-IF-EF i ERC StG.

Jej działalność obejmuje rozwój metod struktury elektronowej dla stanów podstawowych i wzbudzonych na styku fizyki i chemii oraz programowanie i inżynierie oprogramowania. Interdyscyplinarny profil badaczki, łączący w sobie chemię, fizykę oraz matematykę z informatyką stosowaną pozwala na prowadzenie badań podstawowych, które mają szerokie zastosowania praktyczne w gospodarce i biznesie, a jednocześnie przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

 Punktem wyjściowym do zastosowań aplikacyjnych jest nowoczesne otwarto-źródłowe oprogramowanie naukowe o nazwie PyBEST (http://pybest.fizyka.umk.pl), którego kandydatka jest głównym autorem. Obecnym wyzwaniem jest przystosowanie PyBEST-a do wiarygodnego modelowania dużych organicznych molekuł i ich właściwości wykorzystywanych w organicznej elektronice.

Pracujemy nad ulepszeniem rozwijanego w mojej grupie badawczej otwarto-źródłowego programowania o nazwie „PyBEST”. Nadrzędnym celem badań finansowanych przez NCBR jest przystosowanie PyBEST’a do pracy z kartami graficznymi i nowoczesnymi bibliotekami. Dzięki temu możliwa będzie optymalizacja kodu a co za tym idzie możliwość pracy na większych układach występujących w organicznych ogniwach fotowoltaicznych – wyjaśnia Pani Katharina.

Badania realizowane są z założeniem otwartego dostępu do zasobów nauki dla każdego. Platforma może być używana także w szkołach do celów edukacyjnych, np. na lekcji chemii. Projekt realizowany jest przez międzynarodowe grono naukowców  posiadających doświadczenie w wielu dziedzinach, m. in. chemii, fizyce oraz informatyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj