Twórca metody zastosowanej w szczepionce PFIZERA, chirurg wspomagający w powrocie do zdrowia prezesów przedsiębiorstw z prestiżowego rankingu Fortune 500 czy wynalazca Nano Sztucznego Nosa – oni i wielu innych inspirujących prelegentów pojawi się na wrześniowym Forum Inteligentnego Rozwoju.

Województwo Kujawsko-Pomorskie podejmie 500 innowatorów pracujących nad przełomowymi badaniami naukowymi, innowacjami technologicznymi i społecznymi – projektami przyszłości, które mają szansę zmienić nasze życie na lepsze. Kolejna edycja organizowanego od 2016 r. Forum Inteligentnego Rozwoju odbędzie się w Toruniu od 26 do 29 września.

– W programie merytorycznym wydarzenia bardzo aktywnie otwieramy się na wszystkie etapy powstawania i wdrażania na rynek innowacji, skupiamy się na wyboistej drodze, gdzie startem jest pomysł, a metą sukces rynkowy – zauważa dyrektor Forum Inteligentnego Rozwoju, Marta Pomietlorz-Loska. – Forum jest unikalnym spotkaniem gospodarczym, gdyż przeważają na nim pomysłodawcy i beneficjenci innowacyjnych projektów, których efektów prac często jeszcze nie możemy dostrzec – dodaje.

„Odkrycia zmieniają świat – dajmy im szansę” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Forum, co ma konkretne odzwierciedlenie w formule wydarzenia. Sceny otwarte i panele dyskusyjne staną się platformą do prezentacji rokujących przedsięwzięć tworzonych w ramach krajowych inteligentnych specjalizacji – na każdym etapie – od badań podstawowych po projekty wdrożeniowe.  ­– Chcemy zainteresować potencjalnych partnerów biznesowych, inwestorów czy odbiorców projektów. Zależy nam, żeby podkreślić wagę tych zadań dla naszej przyszłości, dla poprawy jakości życia. Próbujemy zwiększyć szansę na wykorzystanie pracy innowatorów w gospodarce – tłumaczy dyrektor FIR.

­– Odkrycia zmieniają świat, dlatego gościem specjalnym pierwszego dnia będzie Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, Prof. Ada Yonath. Jej wykład online rozpocznie forum – relacjonuje przebieg kongresu Sebastian Wach, rzecznik prasowy wydarzenia, redaktor sekcji tematycznej „Rzecz o Innowacjach i Inwestycjach”. Co jeszcze „do odkrycia” mają organizatorzy FIR? – W tej części wydarzenia z prelekcją na żywo wystąpią także prof. Hossam Haick i prof. Marian Gorynia.

„Quo vadis”, czyli łaciński zwrot „Dokąd idziesz?” – stał się z kolei inspiracją dla tytułu bardzo silnie obsadzonego bloku tematycznego, organizowanego przez prof. Bogusława Buszewskiego, a patronowanego przez Komitet Chemii Analitycznej PAN.

27 września, drugiego dnia Forum, wystąpi w nim dr Jeremy James, a także inne światowe autorytety. James jest chirurgiem, który ponad dekadę pomagał przezwyciężyć ból kręgosłupa i wrócić do pełnej aktywności ruchowej zawodowym sportowcom, olimpijczykom, prezesom przedsiębiorstw z prestiżowego rankingu Fortune 500.

28 września Forum Inteligentnego Rozwoju stanie się „areną przyszłości”. Ponad 100 samorządowców weźmie udział w debacie o czwartej rewolucji przemysłowej. To event dla „samorządów przyszłości” i tychwszystkichuczestników Forum, którym bliska jest tematyka smart village, cyfryzacji, smart city, elektromobilności w miastach – czyli inwestycji strategicznych dostosowujących nasze regiony w kierunku 4.0.

Nad blokiem tematycznym „Arena Przyszłości – Samorząd 4.0” pieczę sprawuje Platforma Przemysłu Przyszłości, powołana, aby wzmacniać kompetencje i konkurencyjność przedsiębiorstw, działających w Polsce.

Tego samego dnia Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. organizuje 7. Regionalne Forum Innowacji, jako wydarzenie towarzyszące Forum Inteligentnego Rozwoju.

Wydarzenie ukierunkowane jest na przedstawienie dobrych praktyk w obszarze transformacji cyfrowej w medycynie, zmian w przemyśle spożywczym, możliwości pozyskania środków na projekty z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Eksperci poruszą też kwestie cyberbezpieczeństwa.

Prof. dr hab. Jacek Jemielity, twórca metody mRna zastosowanej w szczepionce PFIZERA otworzy natomiast ostatniego dnia forum spotkanie z liderami komercjalizacji i transferu technologii, czyli 9. Forum Przedsiębiorczości Akademickiej. Za atrakcję i merytorykę odpowiada w tym wypadku Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jak powstała metoda mRNA? Jak działa w szczepionce? Jak wyglądała droga wynalazku z laboratorium uniwersytetu na rynek? Na wszystkie pytania uczestników odpowie, wskazując cienie i blaski sukcesu komercyjnego.

Tegoroczną imprezę zamknie obszar patentów i strategii patentowania – jakże różnej z punktu widzenia przedsiębiorcy i uczelni. W dyskusji głos zabiorą eksperci zaproszeni przez zastępcę Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, dra Piotra Zakrzewskiego

Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, PARP czy NCBR, a także kilkanaście innych ważnych instytucji z punktu widzenia inteligentnego rozwoju patronuje tegorocznemu Forum Inteligentnego Rozwoju.

Partnerami strategicznymi wydarzenia są Województwo Kujawsko-Pomorskie, firma PayEye Sp z o.o, FANUC Polska Sp. z o.o., a także , Odlewnia Żeliwa „Śrem” Sp. z o.o. Głównym partnerem naukowym jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, partnerem łączącym naukę i biznes Wrocławski Park Technologiczny.

RAMKA:

Organizatorem Forum Inteligentnego Rozwoju jest Centrum Inteligentnego Rozwoju. Chcesz zostać Partnerem wydarzenia i zaprezentować swój projekt, dołączyć do dyskusji lub nawiązać nowe kontakty? Skontaktuj się z biurem organizatora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj