Prąd elektryczny jest jednym z najważniejszych osiągnięć, jakie nauka dała ludzkości. Energia elektryczna jest bardzo wszechstronną i stosunkowo łatwo kontrolowaną formą energii. W szybko rozwijającym się świecie jest nieodłącznym elementem przemysłu oraz gospodarstw domowych.

Jak zmienia się zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Popyt na energię elektryczną z każdym rokiem rośnie. W poniedziałek 18.01 w Polsce odnotowano rekordowe zapotrzebowanie, ponad 27 MW. Niestety, wraz z rosnącym popytem obserwowany jest znaczący wzrost emisji gazów cieplarnianych oraz postępujące zanieczyszczenie powietrza. Zmiany te związane są z metodami wytwarzania energii – mówi mgr Paweł Mikrut z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Polsce energia elektryczna wytwarzana jest głównie w oparciu o węgiel. Jednakże, coraz większą popularnością cieszy się zrównoważona energetyka, która nie bazuje na paliwach kopalnych, np. ogniwa paliwowe.

Jakie ogniwa paliwowe są obecnie najbardziej popularne?

Myślę, że ogniwa wodorowe. Ten typ ogniw stosowany jest między innymi w samochodach wodorowych. Problemem tych ogniw jest duży koszt materiałów niezbędnych do ich wytworzenia, a także trudności związane z magazynowaniem wodoru. Wszystko to przekłada się na wysoką cenę produkcji i eksploatacji tego typu urządzeń.

Pracuje Pan z fotokatalitycznymi ogniwami paliwowymi. Czym one się wyróżniają?

To urządzenia przetwarzające energię słoneczną i chemiczną paliw na energię elektryczną. Produkują one prąd elektryczny w wyniku utleniania paliwa np. alkoholi, zapoczątkowanego absorpcją światła przez fotokatalizator; czyni je to w pełni bazującymi na odnawialnych źródłach energii. Koszt produkcji fotokatalitycznych ogniw paliwowych jest niski. Wymagają one jedynie światła oraz taniego paliwa (np. metanol) do prawidłowego działania. Warto dodać, że fotokatalityczne ogniwa paliwowe mogę wytwarzać prąd, z mniejszą wydajnością, nawet po zużyciu całego paliwa!

Jaki jest cel prowadzonych przez Pana badań?

Celem realizowanego przeze mnie projektu jest zbadanie wpływu kształtu kryształów (eksponowanych płaszczyzn krystalograficznych) dwutlenku tytanu (anataz) na wydajność generowania prądu elektrycznego. Badania obejmują syntezę kryształów o optymalnej geometrii oraz testowanie i wyselekcjonowanie odpowiedniego paliwa zapewniającego wysokie wydajności generowania prądu w warunkach naświetlania. Wszystko to zapewnić ma wysokie wydajności generowania energii elektrycznej w warunkach pracy fotokatalitycznego ogniwa paliwowego.

Badania prowadzone są w ramach projektu Preludium 17 (2019/33/N/ST4/01572) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Dziękujemy za rozmowę.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj