Rozmowa z dr hab. Pawłem Mergo, prof. UMCS, Kierownikiem Pracowni Technologii Światłowodów UMCS oraz Anną Grzegorczyk, Dyrektorem Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS.

Panie Profesorze, zacznijmy od początku. Czym jest w ogóle fotonika?

Paweł Mergo – Fotonika to interdyscyplinarna dziedzina nauki i techniki łącząca dokonania optyki, elektroniki i informatyki dla przenoszenia i przetwarzania informacji. W pewnym sensie fotonika jest podobna do elektroniki przy czym zajmujemy się w niej fotonami a nie elektronami. Bardzo upraszczając możemy powiedzieć że fotonika zajmuje się wszystkim co ma związek z fotonami i przetwarzaniem informacji.

dr hab. Paweł Mergo, prof. UMCS , Kierownik Pracowni Technologii Światłowodów UMCS

Obecnie możemy zauważyć szybko rozwijającą się technologię fotoniczną, jaką jest technologia światłowodów. Sięgając do historii, okazuje się, że pierwsze prace nad technologią światłowodów w Polsce zaczęły się właśnie w Lublinie.

Paweł Mergo – Początki technologii światłowodów na Lubelszczyźnie, dokładnie na naszym Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, sięgają 1975 roku. Uważamy Lubelszczyznę za kolebkę polskich światłowodów. Ten wielki sukces lubelskich naukowców zapoczątkował znaczny rozwój „polskiego przemysłu światłowodowego”.

ACTPHAST 4.0 – projekt o wartości 9 999 946,00 EUR. Kwota robi wrażenie. Może Pan o nim więcej powiedzieć?

Paweł Mergo – Projekt ACTPHAST 4.0 jest europejskim centrum, które finansuje wdrażanie najnowocześniejszych technologii fotonicznych. Wsparcie jest przeznaczone w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Głównym celem projektu jest stymulowanie wzrostu przychodów i miejsc pracy w przedsiębiorstwach oraz digitalizacja przemysłu europejskiego.

Pani Dyrektor, Profesor Mergo to kopalnia pomysłów i człowiek instytucja. Jak się pracuje z takimi naukowcami?

Anna Grzegorczyk – Praca z Profesorem jest dla nas zawsze inspirująca. Wspólnie z profesorem i jego zespołem analizujemy potencjał, poszukujemy właściwych źródeł finansowania kolejnych prac badawczo-rozwojowych, poszukujemy partnerów zewnętrznych i pomagamy podczas ich realizacji. Mamy świadomość o wysokim poziomie badań realizowanych w Pracowni Technologii Światłowodów UMCS.

Dziękujemy z rozmowę.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj