Kluczową kwestią dla rozwoju polskiego społeczeństwa i gospodarki jest współpraca między sektorami biznesu i nauki. O wadze tych działań opowiada dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor Generalny FRSE, laureat Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Dr hab. Paweł Poszytek, z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, instytucją zarządzającą europejskimi programami, projektami i inicjatywami umożliwiającymi poszerzenie wiedzy podstawowej i specjalistycznej, związany jest od roku 1998. W roku 2016 objął stanowiska dyrektora generalnego. Fundamentalną kwestią pozostaje dla niego współpraca między światem nauki i biznesu, tak ważna na rzecz rozwoju nowoczesnej gospodarki.

Zarządzana przez dr hab. Pawła Poszytka Fundacja (FRSE) ma wielki wkład w rozwój tej współpracy: reprezentując  Komisję Europejską, zarządza dofinansowaniem programów edukacyjnych i rozwojowych. W programach tych uwzględnione są nie tylko środki dla nauki, edukacji, na mobilność ale również dla wspierania i rozwijania współpracy pomiędzy światem edukacji, przemysłu i biznesu.

Przykładem tego typu działań jest program Erasmus+, gdzie FRSE od 2016 roku pełni również rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności..

– Tylko dla tego programu roczny budżet to ponad miliard złotych. Za pomocą tych pieniędzy finansujemy między innymi różnego rodzaju wyjazdy – czyli to co znamy pod pojęciem mobilności. W ciągu ostatnich sześciu lat ponad 100 tysięcy młodych osób z Polski mogły wyjechać na staże zawodowe do Niemiec, Francji, Hiszpanii i Portugalii – mówi dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Mobilność, to tylko mały, acz ważny element programu Erasmus+. Poza projektami na zagraniczne staże czy wymianę studencką FRSE ze środków unijnych dofinansowuje olbrzymią liczbę projektów, które w swoich celach mają trwałe efekty, jak projekt w wyniku którego powstaje wirtualny kampusów dla studentów mechatroniki, czy realizację software’u służącego do czytania emocji z twarzy dzieci znajdujących się na spektrum autyzmu. Każdego roku dofinasowanie w ramach programu Erasmus+ otrzymuje ponad trzy tysiące projektów.

Dofinansowanie wygranych projektów to nie jedyne działania FRSE, służące zacieśniania relacji nauki, biznesu i samorządu. Ideę tę spełniają także założone w ośmiu miastach Polski Centra Innowacji Erasmus+ InnHUB, których misją jest promocja i wspieranie współpracy interdyscyplinarnej.

W rozwoju Fundacji dr hab. Paweł Poszytek wykorzystuje doświadczenie, zdobyte jako Profesor wizytujący na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda, gdzie prowadzi badania nad transformacją cyfrową firm i uczelni.

– Amerykańska perspektywa pokazuje, jak ważna jest współpraca pomiędzy nauką a biznesem. W Polsce ta współpraca definiowana jest poprzez praktyki bądź zlecenia opracowania know-how. W Stanach Zjednoczonych wygląda to zupełnie inaczej – wskazuje dr hab. Paweł Poszytek.

Kluczową kwestią pozostaje dla dyrektora generalnego Fundacji zredefiniowanie relacji nauki i biznesu w Polsce. Jednym z działań temu służących były europejskie igrzyska zawodów branżowych EuroSkills Gdańsk 2023, które we wrześniu odbyły się w Polsce,  a które przyciągnęły 600 wybitnych, młodych specjalistów z całej Europy, przedstawicieli biznesu, uczelni wyższych i edukacji oraz blisko 100 tyś. widzów. Przypomnijmy, że ich głównym organizatorem była właśnie FRSE. Taką płaszczyznę stwarzają również kongresy o utrwalonej renomie, jak chociażby 8 Forum Inteligentnego Rozwoju.

– Siła tkwi w uwspólnianiu języka biznesu i nauki, w realnym przenikaniu się tych dwóch światów. To jest zadanie do wykonania na  już. podsumowuje dyrektor generalny FRSE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj