Konsorcjum FUNash w projekcie „Popioły lotne jako prekursory materiałów funkcjonalizowanych” opracowało serię materiałów funkcjonalizowanych do zastosowań w budownictwie, rolnictwie oraz inżynierii środowiska. W tym celu zespół realizujący projekt wykorzystał  jako materiał wyjściowy popioły lotne – produkty uboczne powstające w wyniku spalania węgla w energetyce zawodowej.

W toku realizacji projektu naukowcy opracowali 19 różnego rodzaju produktów między innymi: dodatki mineralne wykorzystywane jako substytut cementu, którego produkcja przyczynia się do znacznych emisji CO2 do atmosfery. Dodatki specjalne będące nośnikiem wody w ekologicznej technologii produkcji mieszanek minerlano-asfaltowych. Zespół zaangażowany w projekt opracował całą serię biopreparatów nawozowych, zawierających wyselekcjonowane szczepy bakterii i grzybów, które wpływają na wzrost plonów rolnych oraz biopreparatów zawierających szczepy bakterii zdolne do rozkładu materii organicznej do stosowaniach w szambach i oczyszczalniach ścieków. Bardzo ważnym wynikiem realizacji projektu jest również opracowanie sorbentów mineralnych o właściwościach pozwalających na usuwanie pestycydów, farmaceutyków, metali ciężkich i radionuklidów z wody i ścieków. 

prof. Wojciech Franus

„Zaletą proponowanych rozwiązań jest ich duża elastyczność, tzn. określone wyroby mogą być łatwo zmodyfikowane lub opracowane od nowa na konkretne zapotrzebowanie przemysłu” – podkreśla prof. Wojciech Franus, kierownik zespołu badawczego 

Utworzona przez zespół zarządzający projektem spółka spin-off pod nazwą DemetriusLab aktualnie zajmuje się wprowadzeniem opracowanych materiałów na rynek.  

Realizacja projektu pn.: „Popioły lotne jako prekursory materiałów funkcjonalizowanych” w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła się  w październiku 2019 r i trwać będzie do końca września 2023r.  W skład konsorcjum FUNash wchodzą: Politechnika Lubelska – Wydział Budownictwa i Architektury (lider), Akademia Górniczo-Hutnicza – Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Uniwersytet Warszawski – Wydział Biologii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj