W średniowiecznej Europie ludzie pragnący żyć dłużej uciekali się do pomocy alchemików i ich eliksirów. Współcześnie spodziewamy się, że postępy w naukach medycznych i genetyce przyniosą lepszy sposób na ujawnienie sekretów długowieczności.

Do niedawna wydawało się, że przybliżona data naszej śmierci zapisana jest w genach. Zaprzeczyli temu naukowcy z Calico Life Sciences i serwisu Ancestry.com. Badacze przestudiowali aż 400 mln życiorysów, uporządkowanych w drzewa genealogiczne.

Istnieje około 20 genów, które naukowcy zidentyfikowali jako „geny długowieczności”, co ciekawe to jak się starzejemy ma związek z wyborami, których dokonujemy w danej chwili. Wpływa na to jedzenie, aktywność, ale także spędzanie czasu wolnego i postrzeganie świata wokół siebie. Znakami ostrzegawczymi mogą być także wzrost wagi, problemy ze snem, czy większa podatność na stres.

Regulowanie ścieżek genów w górę lub w dół poprzez zdrowie nawyki może wydłużyć życie i wydłużyć okres bycia zdrowym.

W jaki sposób pielęgnować geny długowieczności?

Najnowsze badania wykazują, że z wiekiem powinniśmy dostarczać więcej białka z roślin, a mniej ze zwierząt. W tym celu warto ograniczyć mięso i nabiał.

Co zatem dodać do swojego menu?

O tym w artykule PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C815695%2Cco-sprawia-ze-starzejemy-sie-szybciej.html

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj