Gęsta zabudowa miast niesie za sobą wiele skutków. Kolejny z nich odkryli chińscy naukowcy, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment, dotyczący wpływu zabudowy na siłę wiatru, występującą w mieście.

Za badanie odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego w Chinach. Ci postanowili przeprowadzić interesującą symulację wybierając jedno z chińskich megamiast – Szanghaj. Badacze podkreślili, że gęsta zabudowa składająca się z drapaczy chmur, centrów handlowych i wielkopowierzchniowych magazynów tworzy poważną przeszkodę dla przepływu wiatru. Eksperyment przyniósł ciekawe wnioski, potwierdzające stawianą wcześniej tezę. Kilkuletnie badanie wykazało, że zabudowa Szanghaju pochłania znaczną ilość energii z wiatru, spowalniając go o około 50 procent.

Gęsta zabudowa wpływa na szereg czynników

Naukowcy dodają, że wysoka i gęsta zabudowa miast wpływa nie tylko na siłę wiatru, ale także na inne czynniki, realnie oddziałowujące na komfort życia w dużych miastach. Wzmożona urbanizacja znacząco zwiększa temperaturę w miastach, szczególnie w okresach letnich. Wówczas powstaje tak zwany efekt miejskich wysp ciepła. Zdaniem chińskich badaczy efekt ten w najbardziej ekstremalnych warunkach może spowodować wzrost średniej prędkości wiatru miejskiego nawet o 30 procent, co realnie obniża komfort przebywania w mieście, bowiem nie od dziś wiadomo, że w trakcie upalnych dni, nawet delikatne podmuchy wiatru mogą okazać się zbawienne.

Przeczytaj także: Naukowe odkrycia docenione dzięki Forum Inteligentnego Rozwoju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj