Gmina Bobrowniki od wielu lat przyciąga młodych, chcących założyć rodzinę i osiedlić się ludzi. Zielone, malowniczo położone tereny należące do gminy i koncepcja ich zagospodarowania z przeznaczeniem na tereny rekreacyjne, dedykowane mieszkańcom konsekwentnie realizowana przez władze gminy nie bez powodu od kilku lat cieszą się szczególnym zainteresowaniem mieszkańców miast ościennych.
– Cała filozofia pracy urzędu przekłada się przede wszystkim na koncepcję, że to my jesteśmy dla ludzi, a nie oni dla nas. Każda osoba może zwrócić się do nas z problem i staramy się zrobić wszystko co możemy, by pomóc mu w jego rozwikłaniu. Przede wszystkim jednak na każdym etapie staramy się słuchać każdego mieszkańca niezależnie od wieku, a swoje plany konsultujemy z mieszkańcami, chociażby przeprowadzając ankiety, czy zwyczajnie rozmawiając – podkreśla wójt gminy, Arkadiusz Ziemba.
Dobra przestrzeń do życia
To właśnie ta idea przyświecała władzom podczas realizacji projektu „Remont amfiteatru w Rogoźniku z przeznaczeniem na Centrum Usług Społecznych”. Amfiteatr w Rogoźniku niegdyś był prężnie działającym zapleczem socjalno-bytowym dla pracowników Huty Katowice, ale okres świetności huty minął wraz z transformacją ustrojową, co doprowadziło do szybkiej dewastacji każdego z elementów parku. Gmina Bobrowniki za swój priorytet uznała odzyskanie dawnej świetności parku jako obiektu stanowiącego atrakcję przede wszystkim dla samych mieszkańców. Dopiero w roku 2011 udało się w pełni przejąć park, co umożliwiło kompleksową rewitalizację terenu na użytek mieszkańców.
– Wybudowaliśmy kilkanaście kilometrów ścieżek rowerowych, odnowiliśmy plac zabaw i oświetlenie. Wszystkie działania jakie podjęliśmy miały na cele przede wszystkim przywrócenie dawnej świetności parku jako doskonałego miejsca wypoczynku i aktywności dla mieszkańców. Realizując ten cel staraliśmy się jednak przede wszystkim odnowić i zrewitalizować zdewastowane tereny, nie zmieniając ich początkowego planu architektonicznego, który był doskonale przemyślany. Jedyną nowością jest skate park i siłownia na powietrzu – podkreśla wójt gminy.
Władze gminy w swej pracy kierowały się oczywiście nie tylko pragnieniem zachowania dawnych planów obszaru, ale także potrzebami akcentowanymi przez mieszkańców. To właśnie te potrzeby i uwagi, podnoszone nawet przez najmłodszych mieszkańców podyktowały plan budowy skate parku, czy otwartej siłowni na terenie parku.
Rewitalizacje terenów należących do parku zrodziła kolejne plany, których owocem jest właśnie największa podjęta inwestycja, a zatem przebudowa zaniedbanego i wyniszczonego przez lata amfiteatru.
– Zagospodarowanie amfiteatru okazało się dużym wyzwaniem, przede wszystkim dlatego że jest to obiekt sezonowy, a zatem nie ma możliwości użytkowania takiego obiektu na przykład w okresie zimowym. Oczywiście z pomocą przyszły nam nowe cele unijne i koncepcja powiązana z tworzeniem centrów usług społecznych. Doszliśmy do wniosku, że to doskonałe miejsce właśnie na takie centrum – podkreśla zastępca wójta, Małgorzata Bednarek.
To właśnie na tym etapie zrodziła się piękna i szlachetna idea rewitalizacji samego amfiteatru nie tylko pod kątem samej przebudowy, lecz z wizją przeznaczenia obiektu na centrum usług społecznych.
„To my jesteśmy dla ludzi!”
Takie przeznaczenie obiektu oczywiście przede wszystkim zmusiło pracowników gminy do olbrzymiego nakładu pracy – początkowo na etapie samego przygotowania projektu, ale przede wszystkim już po zaakceptowaniu wniosku na etapie jego realizacji konceptualnej. Zaplanowano pełną przebudowę amfiteatru, z zachowaniem jego pierwotnego przeznaczenia i konstrukcji, a jednocześnie plan został wykonany w taki sposób, by obiekt mógł być wykorzystywany o każdej porze roku. Prace objęły m. in. remont i zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt zaplecza społeczno-kulturalnego, wyposażenie nowoczesnej sali komputerowej, sali fitness, czy sali warsztatowej, by każdy z mieszkańców mógł korzystać ze wspólnego dobra o każdej porze roku.
– Na terenie amfiteatru będzie swoje zajęcia realizował chociażby Uniwersytet trzeciego wieku czy Uniwersytet dziecięcy. Już zaplanowaliśmy szereg zajęć i warsztatów dla każdego z mieszkańców. Bardzo ważne było dla nas, by z obiektu mogły korzystać także osoby w wieku emerytalnym. Zależało nam na tym, by amfiteatr stanowił prawdziwe centrum socjalizacji i zapewniał interesującą i konstruktywną możliwość spędzania czasu przede wszystkim dla tych, którzy znaczna jego część spędzają samotnie w domu – podkreśla Małgorzata Bednarek.
Wrażliwość, jaka kierowała pracownikami gminy podczas każdego etapu realizacji projektu to najcenniejszy wkład w jego postęp. Obiekt oprócz atrakcyjnych i nowocześnie wyposażonych sal edukacyjnych został w pełni przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne czy mające problemy ruchowe, a ponadto posiada nawet tak kluczowe z punktu widzenia samej terapii sprzęty, jak chociażby stół rehabilitacyjny.
Troska, z jaką władze gminy podchodzą do każdego ze swoich mieszkańców nie pozostała niezauważona i od kilku lat można zaobserwować stopniowy wzrost zainteresowania działkami i gruntami budowlanymi, choć same władze nie mają zamiaru spocząć na laurach, i już planują kolejne działania.