Przewlekłe stany zapalne skóry to duży problem zdrowia publicznego. Obecnie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu prowadzone są dwa projekty badawcze, które mają za zadanie przyśpieszyć gojenie ran.

Biotechnolog, dr inż. Honorata Kraśkiewicz, pracująca w Samodzielnym Laboratorium Biologii Komórek Macierzystych i Nowotworowych w zespole Prof. Aleksandry Klimczak, otrzymała dwa granty na obiecujące badania. Na czym polegają?

– W badaniach, jako substancje terapeutyczne, chcemy wykorzystać czynniki aktywne produkowane przez mezenchymalne komórki macierzyste. Będziemy badać potencjał regeneracyjny opatrunków zawierających czynniki z komórek macierzystych, w przypadku pierwszego grantu jest to hydrożel kolagenowy, natomiast w drugim projekcie bazę opatrunku stanowi elektroprzędzona membrana polimerowa – tłumaczy uczona. Jak podkreśla, badane czynniki komórkowe wykazują bardzo szerokie spektrum działania, od regenerującego, immunomodulującego do przeciwbakteryjnego. Takie połączenie może okazać się bardzo skuteczne w terapii trudno gojących się ran, którym często towarzyszą ciężkie infekcje bakteryjne. Mowa o zakażeniach m. in. gronkowcem złocistym przy powikłaniach cukrzycowych.

Dr Kraśkiewicz prowadzi też badania nad opracowaniem trwałej bioprotezy zastawki serca jako alternatywy zastawki mechanicznej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj