Przewlekłe stany zapalne skóry to duży problem zdrowia publicznego. Obecnie w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu prowadzone są dwa projekty badawcze, które mają za zadanie przyśpieszyć gojenie ran.
Biotechnolog, dr inż. Honorata Kraśkiewicz, pracująca w Samodzielnym Laboratorium Biologii Komórek Macierzystych i Nowotworowych w zespole Prof. Aleksandry Klimczak, otrzymała dwa granty na obiecujące badania. Na czym polegają?
– W badaniach, jako substancje terapeutyczne, chcemy wykorzystać czynniki aktywne produkowane przez mezenchymalne komórki macierzyste. Będziemy badać potencjał regeneracyjny opatrunków zawierających czynniki z komórek macierzystych, w przypadku pierwszego grantu jest to hydrożel kolagenowy, natomiast w drugim projekcie bazę opatrunku stanowi elektroprzędzona membrana polimerowa – tłumaczy uczona. Jak podkreśla, badane czynniki komórkowe wykazują bardzo szerokie spektrum działania, od regenerującego, immunomodulującego do przeciwbakteryjnego. Takie połączenie może okazać się bardzo skuteczne w terapii trudno gojących się ran, którym często towarzyszą ciężkie infekcje bakteryjne. Mowa o zakażeniach m. in. gronkowcem złocistym przy powikłaniach cukrzycowych.
Dr Kraśkiewicz prowadzi też badania nad opracowaniem trwałej bioprotezy zastawki serca jako alternatywy zastawki mechanicznej.