Gmina Krzyżanowice ze względu na swoje położenie i przyszłościowy rozwój jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania.
W Krzyżanowicach mieszka blisko 11,5 tysiąca mieszkańców. Atutem gminy jest przede wszystkim lokalizacja. Krzyżanowice leżą na południowym krańcu województwa śląskiego w Euroregionie Silesia. Tutaj zbiegają się ważne szlaki komunikacyjne: autostrada A1 (wjazd na autostradę – kierunek Gliwice) i A4, D1 – kierunek Praga (Czechy), drogi krajowe nr 45 i 78 oraz droga wojewódzka nr 936 (Polska).
Bardzo dużą rolę odgrywają linie kolejowe, które bezpośrednio łączą gminę z Opolem, Wrocławiem oraz Rybnikiem i całym Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Przejście kolejowe usytuowane na linii E 59 stanowi fragment międzynarodowego ciągu transportowego z Malmö – Ystad do Wiednia, Budapesztu i Pragi.
W gminie bardzo dobrze prosperują zakłady eksploatujące materiały budowlane, które w razie potrzeby zabezpieczą każdą ilość piasku, żwiru oraz materiałów przetworzonych w postaci kostki brukowej. Sąsiedztwo dużych ośrodków przemysłowych oraz rynków zbytu dodaje walorów inwestycyjnych. Po stronie polskiej są to np. region raciborski, aglomeracja katowicka, aglomeracja rybnicko-wodzisławska, a po stronie czeskiej zagłębie ostrawsko-karwińskie czy Opawa. Niewątpliwym atutem jest bliskie sąsiedztwo Ostrawy.
Krzyżanowice mają do zaoferowania przedsiębiorcom 110 hektarów pod zabudowę gospodarczą (ponad 23 hektary pod działalność usługową, natomiast pozostałe 80 zagospodaruje przemysł i przedsiębiorstwa produkcyjne). Grunty posiadają pełne plany zagospodarowania przestrzennego, które można modyfikować pod kątem rozwoju gospodarczego terenu. Włodarze wychodzą naprzeciw firmom i proponują ulgi inwestycyjne na czas prowadzenia lub rozszerzenia działalności gospodarczej (zwolnienie z podatku od nieruchomości). Profesjonalna kadra pracowników urzędu gminy oraz komórka Obsługi Inwestora zapewniają wsparcie merytoryczne.
– Gwarantujemy przyszłym inwestorom profesjonalnie przygotowane kadry i pracowników, których atutem jest posiadane doświadczenie i dobre praktyki wyniesione z pracy w firmach polskich i zagranicznych – informuje wójt gminy, Grzegorz Utracki.
Budowa zbiornika Racibórz jeszcze bardziej podkreśla i wzmacnia perspektywy rozwoju gospodarczego gminy. Imponujący jest fakt, iż jest to największa w ostatnich latach inwestycja hydrotechniczna w Polsce, która zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dorzecza górnej Odry.
Warto również podkreślić innowacyjność w działaniach gminy Krzyżanowice. „Start Up na pograniczu” to mikroprojekt realizowany w ramach Euroregionu Silesia. Polegał on na promowaniu przedsiębiorczości wśród polskiej i czeskiej młodzieży. Innym ciekawym przedsięwzięciem władz Krzyżanowic była „Akademia przedsiębiorczości”.
Bogata infrastruktura rekreacyjna i sportowa, która bardzo rozwinęła się w ostatnich latach umożliwia aktywne spędzanie czasu wolnego.
– Planujemy budowę nowoczesnej hali sportowej, na terenie której organizowane będą również rozmaite targi i imprezy gospodarcze – deklaruje wójt.
Położenie geograficzne gminy oraz idące z nim w parze atrakcje turystyczne to niewątpliwy atut gminy. Jednakże na największą uwagę zasługują tereny inwestycyjne oraz potencjał ludzki – pracowici i solidni mieszkańcy.