Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje uruchomienie specjalnej, wdrożeniowej ścieżki kariery akademickiej, tak by stopnie naukowe można było uzyskiwać nie za prace teoretyczne, tylko za wdrożenia gospodarcze – mówi PAP szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin. To jeden z wielu pomysłów ministerstwa na pobudzenie innowacyjności na uczelniach wyższych.

„Reformy wymagają także instytuty badawcze, ich potencjał nie jest dzisiaj w pełni wykorzystywany” – mówił Gowin. Jak dodał, MNiSW pracuje także nad nowym algorytmem finansowania uczelni. Chodzi w nim o to – tłumaczył – aby „uczelniom opłacało się – w sensie dosłownym – przyjmować mniej studentów, za to lepszych, a uwolnione moce profesorów, młodych, zdolnych doktorów, żeby były angażowane właśnie w badania naukowe”.

Ambicją resortu jest także stworzenie uczelni, które będą konkurować z najlepszymi uczelniami na razie europejskimi, ale w przyszłości znajdą się w pierwszej setce rankingu szanghajskiego. To lista najlepszych uczelni na świecie, w której najwyżej notowane Uniwersytety Warszawski i Jagielloński znalazły się w 2015 roku przedziale pomiędzy 301. a 400. miejscem.

Wzmocnieniu roli innowacji w gospodarce i nauce ma służyć program Start in Poland z budżetem 3 mld zł ze środków publicznych na rozwój start-upów w Polsce. „Prawie 90 procent wszystkich innowacji, które powstały w ciągu ostatnich 35 lat, to były innowacje finansowane ze środków publicznych. Nawet te najbardziej spektakularne sukcesy w dziedzinie nowoczesnych technologii, takie jak firma Elona Muska, one rozwinęły się dzięki zamówieniom publicznym rządu amerykańskiego” – podkreślił Gowin.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj