Wicepremier odwiedził w czwartek Wrocławski Park Technologiczny i spotkał się z zespołem dr Olgi Malinkiewicz – polskiej naukowiec, która wynalazła tanią metodę wytwarzania ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów.
Malinkiewicz jest m.in. zdobywczynią głównej nagrody w konkursie naukowym Photonics21, którą przyznaje Komisja Europejska. We Wrocławskim Parku Technologicznym działa spółka Saule Technologies, którą założyła m.in. dr Malinkiewicz. Firma prowadzi badania nad zastosowaniem jej wynalazku w przemyśle i produktach codziennego użytku.
Gowin podkreślił, że dr Malinkiewicz to przykład młodego naukowca, który rozumie, że uprawianie nauk stosowanych powinno przekładać się na sukcesy w gospodarce. „Gwarancją sukcesu będą z jednej strony zmiana mentalności polskich naukowców, czego przykładem jest pani dr Malinkiewicz, z drugiej zaś warunki, które zagwarantuje państwo” – mówił wicepremier.
Według niego potrzebna jest dziś nowa ustawa o innowacyjności, która wprowadzi realne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w obszar badań i rozwoju. „Potrzebujemy też, tak jak to się dzieje w wielu państwa rozwiniętych na świecie, wsparcia finansowego dla start-upów – takich jak Saule Technologies. Firma osiąga sukcesy, ale byłoby jej trudniej gdyby nie grant uzyskany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju” – mówił Gowin.
Wicepremier podkreślił, że Polska realizuje Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. „Działania ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego wpisane będą w priorytety tego planu. Kluczowym zadaniem dla polskiej gospodarki jest przejście z gospodarki naśladowczej do innowacyjnej. Jeśli chcemy ograniczyć bezrobocie to musimy rozwijać gałęzie gospodarki oparte na nowych technologiach” – mówił.
Podkreślił, że w Polsce nadal za mało przeznacza się na naukę. „To niespełna 1 proc. PKB. Tak niskie nakłady to dowód ogromnego zapóźnienia i jedna z przyczyn, dla których Polska gospodarka utknęła w tym co ekonomiści nazywają pułapką średniego wzrostu” – zaznaczył minister.
Gowin mówił też o znaczeniu współpracy nauki z biznesem. „Robimy w ministerstwie dużo by udrożnić kanały tej współpracy (…) Jednym z rozwiązań, które chcemy wprowadzić od przyszłego roku akademickiego jest stworzenie nowej ścieżki kariery naukowej, tak by doktoraty, habilitacje i tytuły profesorskie można było uzyskać nie tylko za prace teoretyczne, ale również za prace wdrożeniowe czy współpracę z gospodarką” – powiedział wicepremier.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl