Jeszcze w tym tygodniu spotkam się z prezydentem Andrzejem Dudą i zaprezentuję mu ostateczny kształt projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce – powiedział w środę w radiowej Trójce wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Konstytucji dla Nauki, który ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące ustawy. To pierwsza tak szeroka reforma nauki i szkolnictwa wyższego po 1989 r.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany w środę w radiowej Trójce czy jest uzgodnienie w kierownictwie Zjednoczonej Prawicy, że ustawa będzie procedowana szybko, a poprawki nie dotkną jej istoty odpowiedział: „Dokładnie tak jest”. „Mówił o tym podczas naszej wspólnej konferencji prasowej pan prezes Jarosław Kaczyński. W związku z tym uważam, że termin wejścia w życie ustawy, czyli 1 października 2018 jest niezagrożony” – powiedział wicepremier Gowin.

Zaznaczył, że „trzeba pamiętać także o opinii i stanowisku prezydenta Andrzeja Dudy”. „W tym tygodniu spotkam się również z panem prezydentem Dudą i będę mu prezentował ostateczny kształt ustawy. Ten kształt, który trafił do Sejmu” – zapowiedział Gowin.

Powiedział również, że „prawdopodobnie” w Sejmie odbędzie się wysłuchanie publiczne ustawy. „Co prawda skala konsultacji przeszła nawet nasze najśmielsze oczekiwania – stąd też pewne spowolnienie kalendarza prac nad tą ustawą – więc zastanawiałem się, czy wysłuchanie publiczne jest jeszcze niezbędne – ale chyba się na to zdecyduję” – stwierdził.

Szef resortu nauki był również pytany o aktualny stosunek do projektu ustawy wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Terlecki kilkukrotnie wypowiadał się negatywnie na temat przygotowywanej przez Gowina reformy nauki i szkolnictwa wyższego.

„Dzisiaj rozmawiałem z panem marszałkiem (Terleckim) i ten obecny kształt (ustawy) zapewne nie budzi jego zachwytu – ale mam wrażenie, że nie budzi też żadnych istotnych zastrzeżeń. Porozumieliśmy się – myślę, że niedługo znajdzie to wyraz w głosowaniu” – stwierdził Gowin. (PAP)

autor: Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj