Grafen, który określa się jako następcę krzemu w sferze produkcji elektroniki, został odnaleziony w próbce, zawierającej księżycową glebę. Przełomowym odkryciem podzielili się chińscy naukowcy.

Zespół z Uniwersytetu Jilin oraz Chińskiej Akademii Nauk w próbkach pobranych w księżycowej misji Chang’e 5 znalazł kilkuwarstwowy grafen. Odkrycia udało dokonać się dzięki próbce księżycowego regolitu, o wymiarach około 2,9 mm na 1,6 mm, pobranej podczas misji w 2020 roku. Co ciekawe, początkowo specjalistom udało się wykryć związek żelaza, który jest ściśle związany z powstawaniem grafenu. Następnie zaś wykorzystali zaawansowane technologie mikroskopowe, aby potwierdzić, że węgiel zawarty w próbce składa się z „płatków” grafenu o grubości dwóch do siedmiu warstw.

Grafen coraz ważniejszym materiałem

Grafen jest materiałem, który budzi wyjątkowo dużego zainteresowania naukowców zajmujących się nowymi materiałami, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości optyczne, elektryczne i mechaniczne. Nic dziwnego, gdyż jego zastosowanie jest coraz szersze. Przykładowo jako przeźroczysty i elastyczny przewodnik może być wykorzystywany do produkcji ogniw fotowoltaicznych, ekranów i paneli dotykowych możliwych do zwijania w rolkę oraz świateł LED. Chińscy naukowcy uważają zatem, że ich badania mogą wspomóc opracowanie sposobów taniej produkcji grafenu, które to zaś pozwolą jeszcze bardziej rozszerzyć jego zastosowanie. Katalizowane przez minerały powstawanie naturalnego grafenu może pozwolić na opracowanie skalowalnych technik syntezy grafenu wysokiej jakości – dodają badacze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj