Rozmowa z mgr Elżbietą Mierzejewską na temat projektu „Dyniowate i ich metabolity wtórne jako stymulatory biologicznej remediacji gleby zanieczyszczonej herbicydami grupy fenoksykwasów”.

Zanieczyszczenie roślin, gleby to chyba główne ukierunkowanie projektu?

– Tak, projekt jest ukierunkowany na walkę z zanieczyszczeniami gleby przy zastosowaniu roślin tj. fitoremediacji.

Bardzo proszę na początek zdefiniować czym są HERBICYDY?

– Myślę, że większość z nas przynajmniej raz w życiu zastosowało herbicydy, często nie mając o tym pojęcia. Herbicydy są to związki chemiczne, które w odpowiednich dawkach działają toksycznie na chwasty i pozwalają nam je zwalczyć z upraw, ogródków czy np. miejskich akwenów wodnych. Herbicydy są powszechnie znane jako środki ochrony roślin i sprzedawane w większości sklepów ogrodniczych i budowlanych.

Dlaczego skutkiem jest ich przemieszczanie z pól uprawnych do wód?

– Częste nadużywanie, nieodpowiednie dawkowanie lub aplikacja środków ochrony roślin w trakcie lub przed ulewnymi deszczami, czy też złe składowanie herbicydów może prowadzić do rozprzestrzeniania się ich pozostałości w środowisku. Do tego każdego roku obserwujemy coraz więcej krótkich, ale ulewnych deszczy, które intensyfikują spływ powierzchniowy z pól uprawnych czy ogródków przydomowych. Zanieczyszczenia spłukiwane z powierzchni pól są następnie transportowane do rzek i zbiorników wodnych, gdzie negatywnie wpływają na organizmy tam żyjące.

Jaki jest cel projektu?

– Jak dotąd udało nam się znaleźć substancje, naturalnie wydzielane przez rośliny z rodziny dyniowatych (tj. cukinie), które efektywnie stymulują usuwanie herbicydu fenoksykwasowego MCPA z gleby. Dotychczas wszystkie eksperymenty wykonywane były w laboratorium w mikro i mezoskali, jednak chcemy rozszerzyć spektrum naszych badań o eksperymenty polowe, po to aby opracować preparat do stymulacji biodegradacji herbicydów oraz sprawdzić jego efektywność w środowisku.  Wszystkie te działania mają służyć opracowaniu metod usuwania zanieczyszczeń, które w sposób przyjazny dla środowiska pozwolą zachować podstawowe funkcje ekosystemów.

Dziękujemy za rozmowę.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj