Instytut Technik Innowacyjnych EMAG powstał w 1975 roku w wyniku reorganizacji zaplecza naukowo-badawczego polskiego górnictwa. Już po kilkunastu latach jednostka osiągnęła pozycję znaczącego i cenionego ośrodka naukowo-badawczego do 2009 roku głównie w sektorze górniczym, od 2010 roku także w obszarze informatyki.
Znakomita kadra profesorów (zwyczajnych i nadzwyczajnych), adiunktów i asystentów oraz potencjał naukowo-badawczy pozwoliły na wypracowanie własnego, bogatego dorobku naukowego, a także zdobycie doświadczenia w opracowywaniu i wdrażaniu urządzeń, systemów oraz technologii na potrzeby krajowego i zagranicznego przemysłu.
W badaniach naukowych i pracach rozwojowych Instytut EMAG zajmuje się głównie takimi obszarami, jak monitorowanie (systemowe, operacyjne i lokalne), informatyka stosowana, energoelektronika i automatyka oraz metrologia przemysłowa. Obejmują one różnorodne systemy pomiarowe parametrów technicznych i środowiskowych, systemy teleinformatyczne, systemowe zasilanie, systemy automatyzacji procesów przemysłowych, systemy informatyczne, specjalistyczne pomiary medyczne oraz monitorowanie procesów technologicznych.
EMAG jest realizatorem krajowych projektów badawczych, programów badawczych Unii Europejskiej oraz programów realizowanych w ramach funduszy europejskich, współpracuje z wieloma instytutami i katedrami prestiżowych, krajowych oraz zagranicznych wyższych uczelni. Końcowym efektem realizowanych w Instytucie EMAG prac naukowo-badawczych są produkty – nowe lub udoskonalone – o zastosowaniach w takich obszarach, jak informatyka stosowana i techniczna oraz technologie informacyjne, które są wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi gospodarki, w administracji publicznej, w ochronie zdrowia, obronności państwa, jak w sferze kultury.
W roku 2016 EMAG, jako jedyny instytut na Śląsku – nadzorowany przez Ministra Cyfryzacji – został członkiem Centrum Naukowo-Przemysłowego Teleinformatyki oraz uzyskał prestiżową akredytację Ministra Rozwoju jako Ośrodek Innowacyjny, jeden z kilkunastu w Polsce.
Instytut EMAG prowadzi także, w swoim Centrum Badań i Certyfikacji, badania laboratoryjne, wydaje opinie atestacyjne i techniczne, certyfikuje wyroby, ocenia zgodność sprzętu elektrycznego, elektronicznego, maszyn i urządzeń, systemów, produktów informatycznych, wzorcuje przyrządy pomiarowych wielkości elektrycznych, prowadzi badania inżynierskie/konstruktorskie i testowe na etapie powstawania wyrobu/prototypu/ rozwiązania informatycznego.
Na dorobek Instytutu EMAG składa się ponad 480 patentów, praw ochronnych, zarejestrowanych znaków towarowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia. 2014, nagrodę specjalną Marszałka Województwa Śląskiego w ramach marki INNOSILESIA oraz wyróżnienie w konkursie Marka Śląskie.