Przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej otrzymają prawie 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w piątek wyniki pierwszej edycji konkursu INNOMOTO.

Ogłoszony we wrześniu zeszłego roku nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ma na celu wspieranie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej, a w efekcie wzrost konkurencyjności polskiego sektora motoryzacyjnego. Przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie m.in. na stworzenie prototypów innowacyjnych aut, nowatorskich rozwiązań w obszarze elektromobilności czy inteligentnych systemów wspierających produkcję pojazdów.

W ramach I konkursu INNOMOTO przedsiębiorcy złożyli 87 wniosków o dofinansowanie. Do dofinansowania zakwalifikowanych zostało 47 projektów, których łączna wartość wynosi ponad 238 mln zł.

Laureaci konkursu chcą m.in. skonstruować pojazd modułowy o napędzie elektrycznym do transportu na obszarach miejskich i przemysłowych, opracować autonomiczny system ładowania autobusów elektrycznych, czy prowadzić prace nad nowym modelem samochodu osobowego w wersji elektrycznej. Środki z INNOMOTO pozwolą też na stworzenie systemu zdalnego monitoringu urządzeń w platformach do automatycznego wynajmu „car-sharing”.

„Mamy ambicję, ale i odpowiednie narzędzia, by polska gospodarka rozwijała się w oparciu o technologie stworzone przez polskich wynalazców i inżynierów. Inwestując środki publiczne w rozwój perspektywicznych branż, kierujemy Polskę na drogę dynamicznego wzrostu, by uniknąć pułapki średniego rozwoju. Program sektorowy INNOMOTO, w którym w I edycji przeznaczyliśmy prawie 240 mln zł na realizację nowatorskich projektów, to jedna z szeregu inicjatyw, które zapewnią lepszą przyszłość kolejnym pokoleniom Polaków” – mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

„Współpracując z przedsiębiorcami precyzyjnie określiliśmy wyzwania stojące przed polskim sektorem motoryzacyjnym. Stawiając na innowacje współfinansujemy realizację projektów, które napędzą rozwój branży i pozwolą polskim firmom skutecznie rywalizować na dynamicznie rozwijającym się rynku motoryzacyjnym. Co istotne, udzielamy wsparcia zarówno producentom i konstruktorom pojazdów, jak i przedsiębiorcom tworzącym konkretne rozwiązania na potrzeby tej branży – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.

Szczegółowe informacje o wynikach I konkursu dostępne są na stronie NCBR.

Program sektorowy INNOMOTO jest jednym z 13 programów sektorowych NCBR realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

INNOMOTO został zainicjowany przez Porozumienie na rzecz sektorowego programu badań naukowych i prac rozwojowych „INNOMOTO”, w skład którego wchodzą: Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT), Polska Izba Motoryzacji (PIM), Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych (ZPMiAP) oraz Związek Pracodawców Motoryzacji (ZPM).

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

1 KOMENTARZ

  1. W Polsce inwestycje w motoryzację zdecydowanie się opłacają. Przecież to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów. Dużą rolę odgrywają tu także wielkie zakłady produkcyjne takie jak Mahle, które zatrudniają tysiące osób. Bez nich nie byłoby tego sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj