Celem projektu CSI-POM i CSI-POM2 jest monitorowanie i prognozowanie stanu środowiska południowego Bałtyku oraz zachodzących w nim zmian warunków fizycznych (Etap 1, www.csipom.pl) oraz biochemicznych (Etap 2, www.csipom2.pl) i tym samym dostarczyć nowoczesne narzędzie dla efektywnego zarządzania środowiskiem w polskiej gospodarce morskiej.
System CSI-POM umożliwia wizualizację wyników modelowych w czasie rzeczywistym oraz generuje prognozy na najbliższe 48 godzin dla procesów fizycznych, takich jak temperatura, zasolenie, wysokość powierzchni morza, prędkość prądów oraz zjawiska takie jak termokliny, halokliny i piknokliny. Dodatkowo, wyposażony jest w moduły automatycznej detekcji wirów morskich, analizy struktury kolumny wody oraz wykrywania prądów wznoszących (upwellingu).
Nowatorskim aspektem CSI-POM2 jest opracowanie, kolejnych, nowych narzędzi, dla badania struktur, dynamiki i zmienności procesów biochemicznych i hydrodynamicznych w południowym Bałtyku, tj.: wyznaczania produkcji pierwotnej i czynników ją limitujących ilościowo i jakościowo; czasowo-przestrzennej analizy struktury kolumny wody dla badanych parametrów, tj. dla stężenia chlorofilu-a, stężenia rozpuszczonego tlenu (O2) oraz stężenia substancji biogennych, takich jak azotany (NO3), fosforany (PO4) i krzemiany (SiO3); czasowo-przestrzennej analizy struktury rozpływu substancji biogennych pochodzących z rzek; automatycznego wykrywania zakwitów sinic; wykrywania obszarów/siedlisk o zdefiniowanych parametrach i trajektorii elementu/jednostki biernej w warstwie powierzchniowej.
CSI-POM i CSI-POM2 jest skierowany do szerokiego grona użytkowników, w tym specjalistów związanych z gospodarką morską, takich jak transport, offshore, rybołówstwo, edukacja czy samorządy. Na rynku polskim i światowym brakuje takich rozwiązań.
Prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka IOPAN