Specjalne urządzenie montowane do tachografu pomoże w komunikacji z komputerem pokładowym danego pojazdu.
Usługa „SmartKOBEN” realizowana przez Kancelarię Transportową KOBEN w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, polega na zdalnym pobieraniu danych z tachografów cyfrowych oraz z kart kierowców. Przedsiębiorcy korzystający z tej innowacji nie będą musieli manualnie odczytywać danych, bo cały proces poprowadzi system zdalnego pobierania, wspomagany przez satelitę i GPRS. Wszelkie prace związane z projektem zakończą się w październiku 2018 r.
Celem Kancelarii, która zajmuje się rozliczaniem czasu pracy kierowców oraz obsługą prawną, jest wyposażenie pojazdów w urządzenia, które montowane do tachografu, dadzą możliwość pobierania przez przewoźników niezbędnych informacji.
– W produkcie znajdą się informacje, które zapisywane są na tachografie. Drobne przerwy wynikające z postoju na parkingu, dłuższe przerwy w pracy, jazdy, prędkość czy informacje z komputera pokładowego pojazdu zarejestruje nasz system – mówi Krzysztof Nowakowski, Członek Zarządu.
Głównym założeniem projektu jest udzielenie możliwości pobrania danych w każdym momencie, w celu przygotowania niezbędnej dokumentacji w określonym przez przepisy prawa terminie.
Klienci korzystający z innowacyjnej usługi sami mogą określać termin, w jakim chcą pobierać dane oraz to, w którym miejscu będą zapisane, lub wybrać opcję automatyczną.
Usługa skierowana jest dla firm transportowych. Projekt ma na celu zniwelować puste powroty kierowców w celu odczytu danych z urządzeń.
– Nasz system wspomoże klientów w dostosowaniu się do zmieniających się norm prawnych. Przedsiębiorca musi znać czas, w jakim kierowca pracował w danym państwie. Dzięki tej innowacji pomożemy przedsiębiorcom w wyliczeniu odpowiednich kwot wynagrodzeń miminalnych, które są wymagane przez coraz to większą ilość państw w Unii Europejskiej. To jeden z najważniejszych etapów, ponieważ musimy poszukać takiego urządzenia, które obsłuży jak największą ilość tachografów. Nie ograniczamy się, chcemy udostępnić usługę naszym klientom, ale też firmom transportowym – podkreśla Krzysztof Nowakowski.
W dalszym etapie realizacji rozpoczną się testy oraz analiza wszystkich przepisów związanych z płacami minimalnymi dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej.
Głównym założeniem projektu jest stały i nieograniczony dostęp do informacji, jakie znajdują się na tachografie oraz w komputerze pokładowym pojazdu.
SmartKOBEN stanie się bardzo dużym ułatwieniem dla osób, które rozliczają czas pracy kierowców, dzięki wykorzystaniu nowych technologii.
– Chcemy spełnić oczekiwania klientów oraz wykorzystać nowe technologie, które ułatwią pracę przedsiębiorstwom – kończy Krzysztof Nowakowski, Członek Zarządu.
Adrian Morel