Nawozy mineralne, używane w uprawie roślin, służą do wzbogacenia gleby/podłoża w cenne składniki mineralne, niezbędne dla ich wzrostu i plonowania. W ten sposób znacząco poprawiamy odżywienie naszych upraw.

Głównym celem projektu o Akronimie BIO-FERTIL jest „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie”do stymulacji żyzności i produktywności gleb. Nowo opracowane bionawozy opracowane będą poprzez połączenie Mocznika, Polifoski4 i Fos Dar 40 z kwasami humusowymi i pożytecznymi mikroorganizmami, mającymi korzystne właściwości w stymulacji wzrostu, plonowania roślin i działaniu ochronnym przed agrofagami.

Kwasy humusowe, zastosowane jako nośniki pożytecznych mikroorganizmów, produkowane z wysokiej jakości frakcji węgla brunatnego, pozbawionych szkodliwych substancji, umożliwią utrzymanie wysokiej liczebności i przeżywalności pożytecznych mikroorganizmów w bionawozach, których działanie polega na udostępnianiu składników mineralnych występujących w glebie. Szczepy tych mikroorganizmów pochodzą z SYMBIO BANK-u Instytutu Ogrodnictwa − PIB w Skierniewicach i zostały wyizolowane z ryzosfery różnych gatunków roślin uprawnych.

W ramach realizacji projektu, nowo opracowane bionawozy zostaną wykorzystane do uruchomienia pierwszej, najpierw pilotażowej, a  następnie produkcyjnej linii stałych bionawozów granulowanych, w oparciu o zoptymalizowane w ramach projektu warunki procesu namnażania mikroorganizmów i produkcji bionawozów. Kwasy humusowe, konsorcja pożytecznych mikroorganizmów i nowoopracowane bionawozy charakteryzować się będą odpowiednimi parametrami jakościowymi.

Wynikiem projektu będzie komercjalizacja nowo opracowanych bionawozów oraz wdrożenie zrównoważonych technologii uprawy roślin i mikrobiologicznej stymulacji żyzności i produktywności gleb, podsumowuje kierownik projektu prof. dr hab. Lidia Sas-Paszt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj