Wpływ rezultatów badań na rozwój nauki będzie wielopłaszczyznowy z uwagi na interdyscyplinarny charakter projektu. Efekt  projektu będzie widoczny w obszarze medycyny regeneracyjnej. Kierownikiem projektu jest Prof. Beata Kolesińska.

Rana trudno gojąca się charakteryzuje się zatrzymaniem na pewien czas jednego z etapów procesu gojenia. Z kolei rana przewlekła definiowana jest jako rana, w której nie doszło do uporządkowanego i procesu gojenia.

Celem projektu jest zaprojektowanie, synteza oraz zbadanie właściwości nowych, wieloskładnikowych materiałów hybrydowych użytecznych w zaopatrywaniu ran trudno gojących się w tym zespołu stopy cukrzycowej, opartych o immobilizowany na matrycy polisacharydowej zestaw wyselekcjonowanych biologicznie aktywnych peptydów wywodzących się z białek wpływających w organizmie żywym na wszystkie etapy procesu gojenia rany. Takie podejście powinno gwarantować holistyczne podejście do problemu gojenia się ran, mówi Prof. Beata Kolesińska.

Projekt badawczy pt. „Innowacyjne materiały hybrydowe użyteczne w wytwarzaniu opatrunków do leczenia stopy cukrzycowej” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (OPUS 16, UMO-2018/31/B/ST8/02760) realizowany jest przez Konsorcjum w skład którego wchodzą: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa.

www.peptideteamtul.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj