Uczeni z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Bialik-Wąs opracowują nowatorskie rozwiązania dla pacjentów chorych na łuszczycę.

Łuszczyca (z łac. Psoriasis) jest przewlekłą chorobą ogólnoustrojową o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się występowaniem zmian zapalnych na skórze, będących następstwem zaburzenia procesu rogowacenia naskórka. W efekcie przybiera postać czerwonych grudek pokrytych łuską, blaszkami łuszczycowymi lub krostami, które najczęściej umiejscowione są w okolicach łokci i kolan. Szacuje się, że choroba dotyka 2-5% światowej populacji, co stanowi ok. 140-210 milionów pacjentów.

Komfort stosowania różnego rodzaju maści w miejscowym leczeniu łuszczycy dla większości pacjentów nie jest zadowalający. Maści brudzą odzież, wymagają częstej aplikacji, a uzyskiwany efekt leczniczy jest krótkotrwały. Z kolei dostępne obecnie na rynku opatrunki hydrożelowe nie zawierają substancji leczniczych, a  w ich skład oprócz polimerów naturalnych wchodzą również polimery syntetyczne. Przeznaczone są raczej na rany trudno gojące się typu oparzenia, odleżyny, owrzodzenia.

Krakowscy uczeni podjęli się opracowania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych wykonanych z polimerów naturalnych oraz inkorporowanych systemem nanonośnik-lek. Przeźroczyste i elastyczne plastry, o odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, będą mogły pozostać na skórze nawet do kilku dni. Z kolei podwójny system uwalniana leku pozwoli na wydłużenie efektu terapeutycznego. W rezultacie poprawi się komfort życia pacjentów, a koszty leczenia obniżą się.

Naukowcy wykonają również badania profilu i kinetyki uwalniania wybranych substancji czynnych zarówno z nanonośnika, jak i matrycy hydrożelowej. 

Zakończyłyśmy pierwszy etap projektu, którego celem było opracowanie bazowej matrycy alginianowo-aloesowej. Obecnie przygotowujemy system nanonośnik-lek i dobieramy odpowiednią metodykę enkapsulacji leku do tego nośnika. Jest to niełatwy etap, gdyż większość leków stosowanych w miejscowym leczeniu łuszczycy to związki hydrofobowe. Następnym krokiem będzie wprowadzenie systemu nanonośnik-lek do matrycy. Z każdym kolejnym dniem jesteśmy coraz bliżej naszego celu, którym jest zaproponowanie nowatorskiego sposobu miejscowego leczenia łuszczycy- podsumowuje dr inż. Bialik-Wąs.

Projekt pn.: „Opracowanie metody otrzymywania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek jako wielokompartmentowych opatrunków umożliwiających leczenie Psoriasis” (LIDER/41/0146/L-9/17/NCBR/2018, www.nanolekgel.pk.edu.pl) jest realizowany w ramach programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Joanna Laskowska

1 KOMENTARZ

  1. Leczyłem się na Łuszczyce 15 powiem krótko przyczyna jest w środku na zewnątrz możesz tylko załagodzić trzeba środek leczyć po 15 latach pozbyłem się Łuszczycy tak nazywają to Specialisci dermatolodzy którzy doją kase za wisytę i wciskają leki które ni nie pomagały złodziejstwo i naciąganie ludzi tak to działa nie mam zaufania do żadnego Dermatologa !!!!!! ten czas który straciłem na smarowanie zmarnowany życie nikt nie cofnie wyleczyłem się dwoma produktami wzięłam od kogoś kto go stosował na nowotwór ! Chodzi mianowicie o olej CBD i siarka organiczna MSM dostałem od kogos i pomogło po 15 latach nie chodzi tu o dietę ale o chorobę w środku jestem z poznania i tu poleciłbym aby zaopatrzyć sie w produkty Konopna Farmacje w Poznaniu … bardzo duża wiedza dobiorą olejek a jak ktoś z po za miasta niech szuka ich sklepu internetowego tam znajdziecie numer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj