Podczas 7. Forum Inteligentnego Rozwoju Uniejów 2022 Profesor Lidia Sas-Paszt wraz z Zespołem Zakładu Mikrobiologii i Ryzosfery Instytutu Ogrodnictwa-PIB  została uhonorowana nagrodą „Naukowiec Przyszłości”. Serdecznie gratulujemy!

Forum Inteligentnego Rozwoju to platforma pomiędzy nauką i biznesem. bardzo cieszę się, że uczestniczyłam w tym ciekawym wydarzeniu, mówi kierownik projektu prof. dr hab. Lidia Sas-Paszt.

W swojej działalności naukowej Pani Profesor prowadzi badania nad rolą korzeni i ryzosfery we wzroście i plonowaniu roślin ogrodniczych oraz rozwojem zrównoważonych i ekologicznych metod uprawy roślin ogrodniczych, z wykorzystaniem pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

Nowo opracowane bionawozy wzbogacone o pożyteczne mikroorganizmy glebowe poprawiają właściwości bio-fizyko-chemiczne gleby, wzrost i plonowanie roślin ogrodniczych i rolniczych, a także jakość produkowanych plonów o walory pro-zdrowotne.

Kwasy humusowe, zastosowane jako nośniki pożytecznych mikroorganizmów, produkowane są  z wysokiej jakości frakcji węgla brunatnego, pozbawionych szkodliwych substancji i umożliwią utrzymanie wysokiej liczebności i przeżywalności pożytecznych mikroorganizmów w bionawozach, które udostępniają składniki mineralne występujące  w glebie. Szczepy tych mikroorganizmów pochodzą z SYMBIO BANK-u Instytutu Ogrodnictwa − PIB w Skierniewicach i zostały wyizolowane z ryzosfery różnych gatunków roślin uprawnych.

Głównym celem projektu o Akronimie BIO-FERTIL jest „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie” do stymulacji żyzności i produktywności gleb. Nowo opracowane bionawozy opracowano  na bazie Mocznika, Polifoski4 i Fos Dar 40 z organicznymi nośnikami i pożytecznymi mikroorganizmami, stymulującymi wzrost, plonowanie roślin oraz o działaniu ochronnym przed agrofagami.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj