Przygotowywanie energetyki fuzyjnej dla przyszłości można łączyć z aktualnymi zastosowaniami technologii plazmowych.
Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM) utworzony 1 stycznia 1976 r., zatrudniający obecnie 90 pracowników (ok. 60 naukowców i inżynierów), realizuje we współpracy z krajowymi i europejskimi jednostkami badania gorącej plazmy, syntezy (fuzji) jądrowej, oddziaływań laser-materia, jak również prowadzi prace nad różnymi zastosowaniami plazmy.
IFPiLM został powołany przez MNiSW do koordynowania w Polsce badań fuzji objętych programem Centrum – Nowe Technologie Energetyczne (CeNTE). Badania te są sponsorowane przez europejskie konsorcjum EUROfusion w ramach programu EURATOM. Celem praktycznym międzynarodowego programu badań fuzji jest opracowanie i budowa tokamaka-reaktora dla przyszłej elektrowni termojądrowej. W tokamaku reakcje fuzji zachodzą w plazmie grzanej w toroidalnej pułapce magnetycznej. IFPiLM uczestniczy też w międzynarodowych badaniach dotyczących syntezy jądrowej inicjowanej wielkimi laserami, będącej innym wariantem dla przyszłego reaktora fuzyjnego.
Równolegle z badaniami fuzji jądrowej w instytucie badane są oddziaływania laser-materia, plazma w koncentratorach typu „plasma focus” oraz silniki satelitarne typu Halla.
Oprócz zastosowań przyszłościowych – IFPiLM sprawdza także różne krótkoterminowe zastosowania nowych urządzeń i technologii plazmowych, jak np. opracowywanie metody wykrywania szkodliwych substancji chemicznych za pomocą tzw. metody LIBS stosowanej w IFPiLM w technologiach fuzyjnych. W tej metodzie skład chemiczny próbki zjonizowanej laserem określany jest z użyciem spektroskopii optycznej. Sprawdzana jest też możliwość zastosowania lasera do nanoszenia różnych warstw na elementy światłowodowe w celu wytworzenia czujników do pomiaru różnych wielkości fizycznych, takich jak prąd, pole magnetyczne, temperatura i inne).
W Laboratorium Plazmowych Napędów Satelitarnych (PlaNS) w IFPiLM budowano i sprawdzono miniaturowy silnik satelitarny typu Halla. Po standaryzacji tego silnika wraz z wyposażeniem zostanie przygotowana oferta handlowa na silniki gotowe do instalacji na mikro satelitach. W laboratorium PlaNS jest również opracowywana technologia nakładania za pomocą silnika Halla cienkich warstw w celu uszlachetniania powierzchni materiałów, stanowiącej potencjalną konkurencję dla plazmowych układów typu magnetron.