Rozmawiamy z prof. dr hab. Bartłomiejem Mazelą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czy zrównoważony rozwój, który gwarantuje innowacyjność bezpieczną dla ludzi i środowiska to priorytet Pana zespołu badawczego?

Idea zrównoważonego rozwoju przyświeca wszystkim projektom badawczym, którymi kieruję. Projekty badawcze, w szczególności projekty typu B+R powinny służyć rozwojowi gospodarki, zapewniając przy tym zrównoważony rozwój. Gospodarka jest zatem narzędziem zrównoważonego rozwoju, a dobrobyt społeczeństwa jego celem. Pamiętajmy, że lasy będące ważnym elementem środowiska naturalnego, są dla ludzi nie tylko gwarantem świeżego, czystego powietrza oraz zapewnieniem równowagi hydrologicznej i ekosystemów, ale również źródłem surowca dla szerokiej gamy zastosowań.

Jak ważna dla rozwoju zielonego świata jest biomasa leśna i drzewna?

Drewno, bo o nim tu mowa, najczęściej kojarzone jest z budownictwem lub meblarstwem. Jednakże biomasa drzewna, to również ogromny rezerwuar najcenniejszych naturalnych biopolimerów, przede wszystkim celulozy i ligniny. Innowacyjne metody ich pozyskiwania i przetwarzania stanowią niemal nieograniczone możliwości zastosowania w takich gałęziach gospodarki, jak przemysł papierniczy, w tym opakowaniowy, włókienniczy, chemiczny, farbiarski, kosmetyczny, a nawet farmaceutyczny. „Zielony świat”, to m.in. tzw. zielona chemia, to niskoemisyjne technologie, to ekologiczne materiały, itd. Biomasa leśna lub drzewna, jest jedynym rodzajem surowca szybko odnawialnego, z którego coraz chętniej wytwarzamy nowe, ekologiczne materiały.

Jak można zdefiniować materiał LIGNOCELULOZOWY?

Materiał lignocelulozowy, to materiał wytworzony na bazie celulozy i ligniny. Naturalnym kompozytem lignocelulozowym stworzonym przez naturę jest np. drewno. W wyniku mechanicznej lub chemicznej jego obróbki, człowiek tworzy sztuczne kompozyty, tj. materiały lignocelulozowe, w których frakcja celulozowa jest łączona z frakcją ligninową na różne sposoby. Są nimi przede wszystkim, tzw. tworzywa drewnopochodne, wytwarzane najczęściej w postaci materiałów płytowych.

Co to jest CellMat4ever?

Innowacyjny, ognioodporny i wodoodporny materiał na bazie celulozy, w skrócie CellMat4ever. Jest to projekt który korzysta z dofinansowania o wartości ponad 4 000 000 zł otrzymanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego za pośrednictwem NCBiR. Jego głównym celem jest opracowanie innowacyjnych systemów wykorzystania biomasy leśnej przeznaczonej do produkcji zaawansowanych materiałów lignocelulozowych odpornych na zmienne warunki wilgotności powietrza i temperatury oraz na ogień.

Na co mogą przełożyć się wyniki projektu? Czego się Państwo spodziewacie?

Wyniki projektu, to z pewnością materiał na wiele dobrych publikacji naukowych, a może wcześniej zgłoszeń patentowych. Jednak nie to ma stanowić najważniejszy efekt projektu CellMat4ever. Wyniki uzyskane w toku realizacji zadań badawczych przekuwają się w półprodukt i prototypowy innowacyjny materiał o nietypowych właściwościach. To lekki, ekologiczny materiał na bazie modyfikowanych włókien celulozowych, w pełni biodegradowalny, o podwyższonej odporności na wodę i ogień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj