Lekarstwo na połączenie sygnałów Full HD 1080p i 4k@60Hz 18Gb/s w jednej instalacji

W pogoni za technologicznymi nowościami coraz częściej decydujemy się na wymianę wysłużonego telewizora FullHD na model 4K. I… zaczynają się problemy, o których sprzedawcy rzadko informują. Pierwszy, to okablowanie HDMI – aby działało, musi spełniać standard 18Gb/s, drugim problemem jest obsługa i poprawne zapisywanie oraz czytanie sygnału EDID (Extended Display Identification Data czyli informacja o rozdzielczości, częstotliwości i sygnale audio) przez urządzenia, a trzecim zgodność kodowania sygnału HDCP między urządzeniami. Tu warto wspomnieć, że w 1080p obowiązuje wersja HDCP 1.4, a w 4k@60 HDCP 2.2. Do tego dochodzi niekompatybilność urządzeń HDR – SDR. High Density Range to nowy system zapisu i odczytu klatek filmu, stosowany w najnowszych produkcjach filmowych o znacznie lepszych parametrach kontrastu i kolorystyki niż stary system SD, czyli Standard Density Range.

Przykłady:

Posiadamy tuner satelitarny NC+ z rozdzielczością 4k@50 z HDR oraz telewizor 4k@60 i projektor full HD. Połączenie urządzeń w jednej instalacji poprzez zwykły rozdzielacz sygnału HDMI (nawet o przepustowości 18Gb/s) lub amplituner spowoduje, że sygnały EDID przekazywane zwrotnie od projektora (Full HD-1080p) i telewizora (4k@60 lub 4k@50) poprzez rozdzielacz do źródła NC+ zostaną zrównane do niższego sygnału i trafią w jakości 1080p@50 na TV i na projektor. Dodatkowo, z uwagi na zabezpieczenie HDCP w wersji 2.2 (dot. sygnału 4k@50) oraz HDCP w wersji 1.4 (dot. 1080p@50), efektem będzie brak obrazu albo na TV albo na projektorze, przy komunikacie o niezgodności HDCP. Natomiast popularne amplitunery 4k@30 nie obsłużą sygnału 4k@50 z NC+ oraz 4k@60 z odtwarzacza multimedialnego.

Problemów – jak widać – można napotkać wiele, zarówno w odniesieniu do obrazu, jak i dźwięku. W tym materiale zajmiemy się kwestią wideo. Aby sprawnie przejść na jakość 4K bez konieczności wymiany od razu wszystkich urządzeń należy użyć rozdzielacza GMX SP-500xIZ. To proste lecz skuteczne urządzenie, które będzie lekiem na wszystkie problemy. Dlaczego?

Samo urządzenie występuje w 3 wersjach: jako rozdzielacz sygnału HDMI 1:2 (GMX -SP-5002IZ ), 1:4 (model GMX SP-5004IZ) oraz 1:8 (model GMX SP-5008IZ). Bardzo istotnie różni się ono od wszystkich innych spotykanych na rynku rozdzielaczy, posiada niezależne wyjścia HDMI, pozwalające na wyświetlanie różnych rozdzielczości na każdym wyjściu. Każde z wyjść jest skalowane do rozdzielczości natywnej odbiornika (telewizora, projektora, monitora).

Pasmo wideo dla rozdzielcza GMX SP-500xIZ uzyskuje 18Gbps, gwarantuje więc najwyższe parametry sygnału 4K czyli 60Hz z 8 bit oraz próbkowanie kolorów (chroma subsampling) na poziomie 4:4:4, zaś dla sygnału HDR 10bit 4:2:2. To najwyższe parametry sygnału obecne na rynku, potrafiące obsłużyć złącza HDMI 2.0 oraz dostępne na rynku urządzenia konsumenckie.

Działanie rozdzielacza

GMX SP-500xIZ bazuje na wymianie informacji EDID – widzi, jakie parametry maksymalne mają podłączone odbiorniki oraz jaka rozdzielczość ustawiona jest na źródle sygnału. Po dokonaniu analizy, urządzenie samo wybiera najlepsze możliwe parametry dla każdego urządzenia i podaje właściwy sygnał.

Chcąc podłączyć źródło 4K@60Hz 4:4:4 (np. konsolę czy odtwarzacz BluRay 4K) jednocześnie do kilku odbiorników, np. nowego telewizora 4K oraz starego, ale nadal wysokich parametrów projektora 1080p, nie musimy obawiać się żadnych problemów z wyświetlaniem obrazu. Na telewizorze wyświetli się sygnał 4K@60H 4:4:4, a na projektorze 1080p. Oczywiście możemy podłączyć więcej takich urządzeń i na każdym możemy uzyskać inną rozdzielczość.

Rozdzielacz GMX SP-500xIZ nie zmienia liczby klatek, nie zmienia więc formatu sygnału wejściowego. Dopasowuje jedynie rozdzielczość tak, aby spełnić wymogi odbiorników.

Innym ciekawym przykładem jest zastosowanie rozdzielacza w zestawie z amplitunerem. Po wymianie wszystkich sprzętów na urządzenia wspierające 4K, ale pozostawieniu amplitunera (z obsługą DTS HD MA, Dolby Atmos i rozdzielczością wideo jedynie 4k@30 lub Full HD), stosując rozdzielacz GMC CV-500xIZ możemy nadal z korzystać z własnego, starszego sprzętu. W takim przypadku sygnał zostanie rozdzielony na 4K oraz 1080p tak, aby amplituner go zaakceptował.

Kolejnym przykładem – szczególnie ciekawym dla amatorów gier, zainteresowanych nagrywaniem lub streamowaniem swoich osiągnięć – jest konfiguracja rozdzielcza oraz nagrywarki lub streamera. Przy pozostawieniu pełnej jakości wideo na telewizorze, do streamowania i nagrywania przesyłamy obraz 1080p, z którym poradzą sobie popularne streamery oraz nagrywarki wolnostojące.

Ceny innowacyjnych rozdzielaczy sygnału wynoszą:

rozdzielacz 1:2 GMX CV-5002IZ − 399 zł

rozdzielacz GMX SP-5004IZ − 550 zł

rozdzielacz GMX SP-5008IZ – 699 zł

Urządzenia są dostępne w sklepie internetowym c4i.com.pl i posiadają roczną gwarancję oraz 2-letnią rękojmię dla użytkowników prywatnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj