Rozmawiamy z dr inż. Dominikiem Kryzią na temat projektu pt. „Cyfrowy symulator elektromobilności pojazdów o napędzie konwencjonalnym”.

Jak w ostatnich latach rozwinął się rynek samochodów elektrycznych w Polsce?

Rynek samochodów elektrycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 40 tyś pojazdów elektrycznych w 2020 roku było to 13 tyś. pojazdów. Jednak rozwój ten nie jest tak optymistyczny jak zakładano. Pięć lat temu szacowano, że w 2025 roku będzie w kraju jeździło około 1 mln pojazdów elektrycznych. Kolejne lata jednak zrewidowały te prognozy i w 2020 roku mówiono o około 500 tys pojazdów. Dzisiaj już wiadomo, że nawet ta liczba nie jest możliwa do osiągnięcia, realna wartość to 300 tyś pojazdów

W ramach projektu zostanie stworzona aplikacja, jak można ją zdefiniować?

Aby przyspieszyć rozwój rynku elektromobilności poprzez ograniczenie obaw społecznych związanych z użytkowaniem pojazdów elektrycznych, podjęto decyzję, aby stworzyć aplikację, która pozwoli każdemu kierowcy zweryfikować w sposób wirtualny jak to jest użytkować samochód elektryczny. Jedną z barier w rozwoju jest niepewność dotycząca kosztów oraz dyskomfortu związanego ze zmianą samochodu spalinowego na elektryczny.

Produkt będzie przeznaczony dla użytkowników samochodów spalinowych, prawda?

Produkt będzie przeznaczony dla użytkowników samochodów spalinowych, rozważających zmianę samochodu na samochód elektryczny. Efektem korzystania z aplikacji będzie między innymi rekomendacja jaki samochód elektryczny wybrać. Aktualnie brak na rynku rozwiązań, które mogłyby ułatwić optymalne dopasowanie konkretnego modelu do indywidualnych potrzeb potencjalnego nabywcy.

Jak ten projekt może przekładać się na użytkowników samochodów spalinowych?

Rezultat projektu będzie miał wpływ nie tylko na użytkowników samochodów spalinowych, mimo że to oni będą głównymi odbiorcami opracowywanego w ramach projektu rozwiązanie, które pozwoli (dzięki możliwości wirtualnego odwzorowania parametrów jezdnych samochodu elektrycznego) na ocenę zmiany pojazdu spalinowego na pojazd elektryczny i wskazanie (użytkownikom rozważającym zakup samochodu) najlepiej dopasowanej oferty (uwzględniającej ich preferencje i sposób użytkowania pojazdu).

Czy projekt może wpłynąć na świadomość użytkowników samochodów spalinowych? Np. rzeczywiste koszty?

Zdecydowanie tak, gdyż pozwoli podnieść świadomość użytkowników samochodów spalinowych w zakresie między innymi kosztów użytkowania samochodu, co u części kierowców wpłynie na zmianę stylu jazdy na bardziej oszczędną.    

Życzymy samych sukcesów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj