Instytut Oceanologii PAN przewodniczył konsorcjum SatBałtyk, które wypracowało narzędzie, pomagające wykrywać i diagnozować globalne i lokalne zmiany środowiskowe Morza Bałtyckiego w oparciu o fizyczne i bio-geochemiczne parametry określane za pomocą danych satelitarnych, wspieranych odpowiednimi modelami fizycznymi.

System SatBałtyk umożliwia dostęp do wykresów, map i tabel opisujących szereg parametrów całego Bałtyku i jego atmosfery. Jak podkreśla profesor Mirosław Darecki:

– Badania polegające na łączeniu danych satelitarnych z modelowaniem numerycznym środowiska morskiego dopiero zaczynają być podejmowane za granicą, podczas gdy my już mamy taki działający operacyjnie system.

Działanie systemu opiera się na opracowanych w ramach projektu algorytmach i modelach wiążących m.in. określany satelitarnie “kolor morza” z ilością i rodzajem występujących w wodzie składników fizycznych i mikroorganizmów. Opracowane algorytmy i modele w połączeniu z danymi satelitarnymi pozwalają na kompleksową obserwację efektów zmian klimatycznych w morzu i atmosferze, a także umożliwiają przewidywanie przyszłych zmian. Narzędzie to ma zastosowanie nie tylko w oceanologii, ale również np. w gospodarce morskiej, umożliwiając dla przykładu lokalizację bogatych łowisk.

– Obserwując miejsca występowania wybranych mikroorganizmów i dodając do tego naszą wiedzę o rozkładach temperatury i prądach morskich możemy określić gdzie powstaną żyzne łowiska do których prawdopodobnie popłyną wybrane gatunki ryb – podkreśla profesor Darecki.

Wykorzystywanie w badaniach morza danych satelitarnych i łączenie ich z numerycznymi modelami znajduje się wśród pionierskich rozwiązań operacyjnego monitoringu środowiska morskiego.

Projekt „Satelitarna Kontrola Środowiska Morza Bałtyckiego (SatBałtyk)” był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj