Instytut Tele- i Radiotechniczny prowadzi interdyscyplinarne badania nad wysoko rozwiniętymi technologiami, które są wdrażane w wielu działach gospodarki.
Celem strategicznym ITR jest utrwalanie pozycji czołowego instytutu badawczego i stymulowanie gospodarki.
Jednym z ważniejszych osiągnięć jest opracowanie nowej generacji systemów zgrzewania i wycinania ultradźwiękowego o podwyższonej niezawodności i czasie życia układu drgającego, wyposażonych w system zdalnej e-diagnostyki układu drgającego. Zastosowane rozwiązania chronione są 11 patentami. Wyniki projektu przyczyniają się do rozwoju technologii ultradźwiękowych w Polsce i na świecie poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań, czego przykładem jest zastosowanie technologii w procesie zgrzewania ultradźwiękowego ciągłego, wykorzystywanego podczas produkcji rur wielowarstwowych PERT-Al-PERT.
Kolejnym innowacyjnym osiągnięciem naukowców z ITR, jest opracowanie: „Rodziny modułowych sterowników SEM Smart Grid”. Nowość została opracowana na potrzeby zarządzania inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi SN. Opracowane rozwiązanie pozwala na skrócenie przerw w dostawie energii do czego zobowiązują dyrektywy UE. Dzięki swej modułowej budowie pozwala na rozszerzanie jego funkcjonalności o moduły: pomiaru temperatury, zarządzania magazynem energii, inteligentnego budynku, opomiarowania i zarządzania procesami technologicznymi itp. Urządzenia mogą być wyposażone w dotykowy panel operatorski oraz aplikację na urządzenia mobilne.
Innowacje te zostały nagrodzone Złotymi medalami z wyróżnieniem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BARCELONA INNOVA oraz Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu (www.itr.org.pl).