Intel zaprezentował Movidius Neural Compute Stick, pierwszy na świecie zestaw do uczenia maszynowego, a zarazem w pełni samodzielny akcelerator sztucznej inteligencji oparty na USB. To rozwiązanie, dzięki któremu szeroka gama urządzeń może uzyskać funkcje przetwarzania przeznaczone dla głębokich sieci neuronowych.

Movidius Neural Compute Stick to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o programistach, badaczach i twórcach sprzętu. Celem Intela jest eliminowanie barier w procesach tworzenia, konfiguracji i wdrażania aplikacji sztucznej inteligencji. Zostało to osiągnięte poprzez udostępnienie wysoko wydajnych funkcji przetwarzania przeznaczonych dla sieci neuronowych w ramach niewielkiego urządzenia o przystępnej cenie.

„Intel od lat udostępnia twórcom na całym świecie rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie, które pozwalają na tworzenie innowacyjnych produktów i aplikacji. Podobnie jest w przypadku technologii z zakresu sztucznej inteligencji. Chcemy, aby narzędzia te dostępne były w przystępnych cenach oraz by przyczyniały się do rozwoju aplikacji pomagającym społeczeństwu, instytucjom i przedsiębiorstwom” – wyjaśnia Artur Długosz z Intela.

Coraz więcej programistów wykorzystuje zaawansowane metody uczenia maszynowego, aby tworzyć innowacyjne rozwiązania i aplikacje. Intel dostarcza kompleksowy zestaw zasobów i narzędzi programistycznych, dzięki którym twórcy będą mogli korzystać z najlepszej dostępnej technologii, dopasowanej do potrzeb cyfrowej gospodarki. Wykorzystanie sieci neuronowych jest kluczowe w rozwoju aplikacji sztucznej inteligencji związanych z przetwarzaniem obrazu (VPU) czy systemów autonomicznej jazdy.

„Jednostka VPU Myriad 2 umieszczona w urządzeniu Movidius Neural Compute Stick zapewnia wysoką wydajność połączoną z równie wysoką energooszczędnością — ponad 100 gigaflopów wymaga poboru energii na poziomie zaledwie 1W. W wyniku tego obsługa głębokich sieci neuronowych w czasie rzeczywistym jest możliwa bezpośrednio z poziomu urządzenia” — wyjaśnia Remi El-Ouazzane, wiceprezes i dyrektor generalny Movidius, spółki należącej do Intela. „Takie podejście pozwala na wdrażanie szerokiej gamy aplikacji sztucznej inteligencji pracujących offline”.

Rozwój sztucznej inteligencji obejmuje dwa etapy:

1. szkolenia algorytmu z użyciem dużych zestawów przykładowych danych, za pomocą nowoczesnych technik uczenia maszynowego

2. zaimplementowania algorytmu w aplikacjach końcowych, wymagających interpretowania rzeczywistych danych. Drugi z tych etapów – określany mianem „wnioskowania” – jest realizowany na brzegu sieci lub na urządzeniach w sposób natywny, co zapewnia znaczne korzyści w obszarach opóźnień, poboru energii oraz prywatności:

• Kompilowanie: pozwala na automatyczną konwersję splotowej sieci neuronowej (CNN) opartej o program Caffe do postaci wbudowanej sieci neuronowej, zoptymalizowanej pod kątem zadań wykonywanych z poziomu jednostki VPU Movidius Myriad 2.

• Konfiguracja: pomiar wydajności w poszczególnych warstwach, umożliwia ich efektywne konfigurowanie pod kątem wydajności i niezwykle niskiego poboru energii w rzeczywistych zastosowaniach; dzięki skryptom walidacyjnym badacze mogą porównywać dokładność zoptymalizowanego modelu pracującego na urządzeniu z pierwotnym modelem opartym o komputer PC.

• Przyspieszenie: Movidius Neural Compute Stick, jako jedyne tego typu urządzenie może pełnić funkcję zewnętrznego akceleratora sieci neuronowej, co wzbogaca istniejące platformy obliczeniowe o dedykowane funkcje głębokiego uczenia, a tym samym zwiększa ich wydajność i energooszczędność.

źródło: inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj