Wielofunkcyjny sterylizator stworzony w Fabryce Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A. jest innowacyjnym w skali światowej rozwiązaniem w zakresie sterylizacji i pasteryzacji w przemyśle spożywczym.

Światowy producent urządzeń spożywczych produkcją sterylizatorów zajmuje się od pół wieku. Nowatorskie urządzenie opracowywane w wielkopolskim zakładzie firmy wyróżnia się na tle konkurencji chronionym patentem sposobem zagospodarowania ciepła poprocesowego. Zakończenie fazy badawczej spółka planuje na koniec września, a faza wdrożeniowa potrwa według założeń do stycznia 2017 r.

Za przedsięwzięcie odpowiada biuro projektowe i badawczo-rozwojowe naszego zakładu. Badania przeprowadzono na Politechnice Poznańskiej i w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych. Ów projekt jest kolejnym, przy którym współpracujemy z tymi jednostkami – mówi Tadeusz Rak, prezes Fabryki Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A. – Sterylizacja w tym urządzeniu pozwala na oszczędności oraz przyspiesza proces produkcyjny. Ponadto sterylizator charakteryzuje się oszczędnością energii i wody – podkreśla.

Liliana Rak-UrbaniakAktywnie pozyskujemy środki unijne na innowacyjne projekty, uczestniczymy w wielu programach. Korzystamy też z pomocy Urzędu Marszałkowskiego. Zakupiliśmy maszyny o najnowszej technologii, to pomaga nam przy tworzeniu innowacyjnych urządzeń. Mamy satysfakcję, iż wiele naszych przedsięwzięć zostało zakończonych sukcesem – akcentuje Liliana Rak-Urbaniak, Dyrektor Ekonomiczny Spomasz Pleszew S.A.

Opracowanie wielofunkcyjnego urządzenia do sterylizacji” to zadanie w ramach INNOTECH-u, programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Główny cel? Zmniejszanie kosztów produkcji, bez obniżenia wartości odżywczych sterylizowanego produktu i bez uszkodzenia opakowania.

Projekt przyczyni się także do umocnienia konkurencyjności pleszewskiej spółki na rynku międzynarodowym. To niespotykane dotąd rozwiązanie na świecie. Dzięki umieszczeniu czujników procesowych wewnątrz opakowania sterowanie temperaturą, czasem i ciśnieniem odbywa się automatycznie .Pozwala to na stosowanie nowoczesnych opakowań używanych do ochrony produktów żywnościowych.

W przypadku naszego urządzenia wykorzystaliśmy zamknięty obieg wody, która styka się z produktem nagrzewając go stopniowo od 20ºC do 130ºC. Temperatura i czas dostosowane są do produktu tak, aby nie pozbawić go wartości odżywczych i organoleptycznych – tłumaczy jeden z autorów projektu Albin Pera, dyrektor techniczno-produkcyjny w firmie. – Do stworzenia sterylizatora wykorzystaliśmy badania symulacyjne przepływów i wytrzymałości. Dla tego celu został stworzony model 3D.

Sterylizator posiada dodatkowo kaskadowy system schładzania wody. System ten został zgłoszony do Urzędu Patentowego . Nowatorskim rozwiązaniem jest również otwieranie i zamykanie pokryw sterylizatora, które pozwala na automatyczne wprowadzanie koszy z produktami do wnętrza bez udziału człowieka.

Tadeusz RakZawsze musimy iść krok naprzód, nie możemy stać w miejscu. Kolejne produkty modernizujemy i dostosowujemy do potrzeb klientów. Łatwo jest mieć powtarzalną produkcję, jednak my jesteśmy stworzeni do tworzenia czegoś nowego. Naszym obowiązkiem nie jest nadążać, a wyprzedzać konkurencję. Zdajemy sobie sprawę, że tylko wtedy pozostaniemy liderem na rynku. Gdybyśmy tego nie robili, to tak naprawdę teraz już by nas nie było – mówi prezes Spomasz Pleszew S.A.

Aby robić wielkie, nowatorskie rzeczy – trzeba jednak posiadać odpowiedni kapitał ludzki. I Spomasz Pleszew takim dysponuje. Zatrudnia ponad 30 dobrze wykwalifikowanych inżynierów. Ludzie pracujący w zakładzie, to fachowcy z wieloletnim doświadczeniem.

Albin Pera (2)W Polsce nie mamy konkurencji. Natomiast posiadamy zagraniczną. A klient zwraca uwagę na oszczędność, ale i wydajność. Chce w pełni wykorzystać urządzenie. Zatem woli ustawić w swej firmie jeden nowatorski sterylizator, a nie pięć o gorszej wydajności – reasumuje Albin Pera, Dyrektor Techniczno-Produkcyjny, Spomasz Pleszew S.A.

 

 


Fabryka Maszyn Spożywczych Spomasz Pleszew S.A. powstała w 1886 r. Jej długoletnie funkcjonowanie na rynku pozwoliło osiągnąć pozycje lidera w branży spożywczej i świadczyć wysoki poziom produkowanych urządzeń oraz utrzymywać technologie na najwyższym poziomie. Spółka posiada wyłącznie polski kapitał i jest jednym z największych pracodawców w regionie. Zatrudnia ponad 200 osób, prowadzi odpowiedzialny biznes, zajmuje się szeroko pojętą filantropią i sprawuje mecenat nad wieloma lokalnymi organizacjami. Jest postrzegana jako firma rodzinna. Spółka otrzymała wiele wyróżnień – między innymi tytuł „Pracodawcy Roku” i „Pracodawcy Dekady”, oraz „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”.

SPOMASZ PLESZEW S.A._2016 300dpi

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj