Chirurdzy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęli cykl internetowych transmisji zabiegów endoskopowych. Ma to pomóc w doskonaleniu umiejętności lekarzy z innych ośrodków. Transmisje mają się odbywać raz w miesiącu – podało biuro prasowe uczelni.

Jak poinformowano, w czwartek pierwszy transmitowany zabieg przeprowadził kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 we Wrocławiu prof. dr hab. Dariusz Patkowski, który wykonał laparoskopowe operacje przepukliny pachwinowej.

Te operacje zostały przeprowadzone techniką przezskórnego zamknięcia pierścienia pachwinowego (w skrócie PIRS), opracowaną właśnie w tej wrocławskiej klinice.

„W ten sposób możemy pokazać innym chirurgom, jak taki zabieg wygląda w praktyce i w jaki sposób radzić sobie z ewentualnymi problemami, z którymi również się spotykamy. By to ułatwić, transmitujemy kilka operacji jedna po drugiej, akurat w dniu dzisiejszym było ich pięć” – mówi cytowany w komunikacie prof. Patkowski.

Chirurg wyjaśnił, że możliwość transmisji takiego zabiegu jest ściśle związana z wprowadzeniem endoskopowych technik operacyjnych, które wykorzystują tor wizyjny żeby pokazać, co dzieje się w jamie brzusznej.

Jak podano, operacje transmitowane przez klinikę mogą oglądać tylko lekarze, w związku z czym obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Każdy uczestnik o potwierdzonym statusie, otrzymuje specjalny link z hasłem i dopiero w ten sposób może się zalogować i oglądać relację z operacji na żywo.

Jak poinformował prof. Patkowski, kolejne transmisje mają odbywać się cyklicznie – raz w miesiącu.

„Zaczęliśmy od najprostszych zabiegów, które są najbardziej popularne i najczęściej wykonywane przez chirurgów, ale z czasem mamy zamiar stopniować poziom trudności” – powiedział chirurg, który jest pomysłodawcą szkoleń poprzez internetowe transmisje.

 

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj