Dobrze przygotowane tereny inwestycyjne, położone w pobliżu kluczowych szlaków komunikacyjnych – autostrady A1 i autostrady A2 – są magnesem przyciągającym przedsiębiorców do Brześcia Kujawskiego.
Brzeska Strefa Gospodarcza liczy ok. 470 ha, zlokalizowanych wokół węzła autostrady A1. Wszystkie grunty w pełni uzbrojono. Posiadają media – infrastrukturę wodną i sanitarną, światłowód i gaz. – Ponadto oferujemy ulgi podatkowe dla inwestorów. Pomagamy im jednocześnie we wszystkich aspektach formalno-prawnych – podkreśla burmistrz, Wojciech Zawidzki.
Zwraca uwagę, iż Brześć Kujawski leży w bliskości dużych miast – do międzynarodowego lotniska w Warszawie jest 165 km, 200 km do portów w Gdańsku i Gdyni, do Poznania a 180 km, a do Łodzi 130 km. Cały czas trwają również zabiegi zmierzające do budowy obwodnicy, która dodatkowo usprawniłaby komunikację regionu z resztą kraju.
Atutem gminy jest też kapitał ludzki. – Przedsiębiorcy zainteresowani ulokowaniem swojego biznesu u nas bardzo często pytają o kadry i wykwalifikowanych pracowników. Spełniamy te wymagania ze względu na bliskość takich ośrodków jak Uniwersytet Mikołaja Kopernika czy Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy, dzięki którym posiadamy szeroko wykształconą kadrę, od kierunków humanistycznych po techniczne. To także efekt elastycznego profilu szkolnictwa ponadgimnazjalnego, które umożliwia dostosowanie profilu kształcenia do potrzeb inwestora – tłumaczy Zawidzki. – Korzystne są również niskie koszty pracy, bliskość 100-tysięcznego miasta Włocławek oraz stosunkowo wysoki procent osób w wieku produkcyjnym – dodaje.
Brześć Kujawski w kwietniu 2015 roku uzyskał statut gminy uzdrowiskowej, co jest bardzo istotne dla przedsiębiorców. – Nie będzie przesadą stwierdzenie, że reprezentujemy europejski poziom, jeśli chodzi o standardy uzdrowiskowe i infrastrukturę wypoczynkową. To nasz dodatkowy atut, ponieważ stwarza nowe możliwości noclegowe i konferencyjne – stwierdza burmistrz. – Zaobserwowaliśmy także wzrost napływu turystów do regionu, który bardzo nas cieszy – mówi.
Dzięki temu miasto coraz częściej organizuje konferencje naukowe oraz badawcze, a także biznesowe panele branżowe. Niewątpliwie Brześć Kujawski jest przykładem nowocześnie i sprawnie zarządzanej gminy – otwarcie nastawionej na biznes i inwestorów. A działania władz nie przechodzą bez echa. I są na to konkretne dowody. Gmina została między innymi laureatem nagrody „Grunt na medal 2014”, a w bieżącym roku otrzymała kwalifikację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2016.
Tomasz Bojnicki