Projekt „IT for SHE” koordynowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy został uznany za najlepsze działanie na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet podczas European Digital Skills Award 2017. O nagrodę ubiegało się 247 projektów z krajów Unii Europejskiej.

„Nagroda w kategorii Kobiet w IT została wręczona po raz pierwszy. Jej celem jest uznanie dla osiągnięć i potencjału niezwykłych, odważnych młodych kobiet i dziewcząt” – powiedziała podczas uroczystości wręczenia nagród komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Mariya Gabriel, cytowana w komunikacie prasowym przesłanym PAP przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek w Brukseli w ramach konferencji „Digital Skills and Job Coalition”. Koalicja na Rzecz Pracy i Umiejętności Cyfrowych skupia 300 członków reprezentujących 100 instytucji europejskich, które prowadzą akcje angażujące miliony Europejczyków.

Nagrodzony projekt „IT for SHE” powstał dzięki współpracy Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i siedmiu firm technologicznych: Cisco, Ericsson, Intel, Citi, Goldman Sachs, Roche, IGT oraz Koalicji Polskich Innowacji. Celem programu jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.

Jak informuje Fundacja, w ramach projektu odbywa się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewcząt w IT, program wolontariatu, w ramach którego studentki informatyki uczą w lato dzieci ze wsi i małych miasteczek podstaw programowania oraz prowadzony jest program mentoringu. Z kolei w listopadzie 2018 r. w Warszawie odbędzie się największe w Europie wydarzenie dla kobiet działających w dziedzinie technologii: „Women in Tech Summit”.

Na konferencji „Digital Skills and Job Coalition” ogłoszono także nowy program UE „Digital opportunities traineeships” dla studentów pragnących odbyć praktyki w zakresie nowych technologii w firmach z tej branży. W ramach programu w latach 2018-20 ok. 6 tys. studentów z krajów europejskich odbędzie praktyki w takich obszarach jak: bezpieczeństwo, aplikacje mobilne, projektowanie produktów medialnych i platform e-learningu. Program finansowany będzie ze środków Horyzont 2020, a wprowadzany w życie w ramach Erasmus+.

Tylko 13 proc. studentów informatyki w Polsce to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 tys., a w Europie do roku 2020 wyniesie on 1 mln. Wprowadzenie większej liczby kobiet na rynek pracy w informatyce może powiększyć europejski PKB o 9 miliardów Euro rocznie – przekonuje w komunikacie prasowym Fundacja Perspektywy.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj