Rozmawiamy z Dorotą Konopacką – Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa.


Jak definiuje Pani hasło „Nauka dla Przemysłu”?

Nauka dla Przemysłu, to dla mnie rozwiązywanie takich problemów, które wskazał konkretny Przedsiębiorca. Jako naukowiec, mogę widzieć różne problemy jednostkowe, ale bezpośredni kontakt z Przedsiębiorcą prawie na bieżąco zweryfikuje dany problem od strony rynkowej. To działa w dwie strony. Przedsiębiorcy wydaje się, że coś da się uprościć  bo to łatwe, i nie jest w stanie zidentyfikować zagrożenia – bo akurat w jakimś miejscu nie ma wiedzy eksperckiej, którą mają zespoły naukowe…

Infrastruktura B+R, która niebawem wzbogaci zasoby Instytutu Ogrodnictwa – PIB ukierunkowana jest na rozwój oraz innowacyjne technologie. Co będzie  najważniejszym motorem napędowym/sercem CPPO?

Sercem obiektu będą dwie specjalistyczne hale technologiczne umożliwiające opracowywanie i wytwarzanie innowacyjnych produktów na bazie produktów ogrodniczych. Pierwsza z nich przystosowana dla produkcji szerokiej gamy soków, nektarów, przecierów i produktów zagęszczanych oraz druga, do produkcji suszy owocowych i warzywnych. Aby lepiej poznać zarówno oczekiwania jak i opinie rynku w odniesieniu do projektowanych produktów w fizycznym sąsiedztwie działu technologicznego zaplanowano dział badań konsumenckich i sensorycznych. Oprócz klasycznej pracowni badań sensorycznych w Centrum zaprojektowano specjalną przestrzeń warsztatową umożliwiającą bezpośredni kontakt różnych grup interesariuszy i sprzyjającą efektywnej komunikacji w formule Living-Lab (tzw. żywego laboratorium).

Czy formuła „żywego laboratorium” wzmocni innowacyjność sektora przetwórstwa owoców i warzywa?

Jestem przekonana, że to bardzo dobry rodzaj dialogu. Włączenie w proces identyfikowania i rozwiazywania problemu użytkownika końcowego to nie tylko szansa na lepsze rozwiązanie, ale też bardziej emocjonalne – w sposób pozytywny- postrzeganie wypracowanych rozwiązań. Niestety formuła ta w odniesieniu do przetwórstwa rolno-spożywczego, a w szczególności do rozdrobnionego sektora przetwórstwa owoców – warzyw nie ma wypracowanych wzorców. W tym względzie skierniewickie Centrum Przetwórstwa będzie pionierem w popularyzacji tej formy współpracy między Nauką a Praktyką.

Czego mogę życzyć Pani Dyrektor?

Aby nasza oferta badawcza skierowana do środowiska naukowego i przemysłowego spotkała się z zainteresowaniem wielu podmiotów. Jesteśmy otwarci na wyzwania. Ambicją tworzonego Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych jest, aby powstające tu innowacyjne produkty wyróżniały się wysoką jakością żywieniową i atrakcyjnością przyczyniając się do zwiększenia konsumpcji warzyw i owoców, a to już samo przełoży się na wartość dodaną zarówno dla ogrodnictwa jak i sektora przetwórczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj