Siedem zakładów badawczych, cztery akredytowane laboratoria wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę – to naukowe zaplecze Instytutu Przemysłu Skórzanego.

Obecnie w Instytucie Przemysłu Skórzanego realizowany jest projekt pt.: ”Zastosowanie włókien oraz ekstraktu bambusa w elementach dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano – tekstylnego” finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Lider VIII. To tylko jeden z kilku projektów, które aktualnie są prowadzone w jednostce.

Idea projektu ukierunkowana jest na kilka obszarów, w których zostanie zaimplementowane innowacyjne rozwiązanie. Jednym z nich jest zastosowanie materiałów tekstylnych wykonanych z włókien bambusowych oraz ocena jakościowa układów cholewkowych obuwia, powstałych z ich wykorzystaniem. Tego typu innowacja ma na celu, poprawę właściwości użytkowych, odzwierciedlonych w aspekcie uwarunkowań mikroklimatu. Drugim torem prowadzonych badań jest modyfikacja skór obuwiowych za pomocą ekstraktu z bambusa. W tym przypadku spodziewane efekty uzewnętrzniają się poprawą ich własności reologicznych, nadaniem im właściwości antybakteryjnych oraz antystatycznych. Zastosowanie modyfikowanych materiałów skórzanych, jako elementów konstrukcyjnych obuwia dziecięcego, w sposób istotny wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stopy od strony jej fizjologii. Opracowane prototypy obuwia dziecięcego, uzyskają rekomendację do znaku „Zdrowa Stopa”, stanowiącego rynkowy wyróżnik, określający najwyższe standardy użytkowe.

Młody i dynamiczny zespół badawczy kierowany przez dr inż. Katarzynę Ławińską – kierownika Zakładu Technologii Garbarskich, ma w swoich planach opatentowanie niniejszego rozwiązania oraz dalsze jego doskonalenie, wdrażanie i komercjalizację. W przyszłości może ono znaleźć zastosowanie także w innych typach obuwia np. sportowym, turystycznym i specjalnym.

Perspektywiczność opracowanej w ramach projektu innowacji została potwierdzona Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2018 pod patronatem Prezesa Urzędu Patentowego RP, dr Alicji Adamczak, przyznaną dr inż. Katarzynie Ławińskiej w kategorii Naukowiec Przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj