Projekt „Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią” jest realizowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, a współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Idea CZGSiE wpisuje się w pełni w priorytety Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020, Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego oraz Programu Strategicznego Ochrony Środowiska. Ma na celu przede wszystkim wsparcie rozwoju badań w zakresie nowoczesnej energetyki, w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz pozyskiwania surowców w szczególności ze źródeł wtórnych i odpadowych, mówi dr hab. inż. Magdalena Wdowin.

Główne cele projektu?

Budowa konsorcjum naukowego dla realizacji idei partnerstwa na rzecz tworzenia nowoczesnych rozwiązań naukowych i technologicznych oraz transferu wiedzy do przedsiębiorstw, a także ośrodka laboratoryjno-biurowego, który będzie realizował w jednym miejscu cele naukowo-badawcze i gospodarcze.

Chcemy także rozwijać i wdrażać myśli innowacyjne w obszarze zrównoważonej produkcji surowców ze złóż kopalin, pozyskiwania surowców z odpadów oraz optymalizacji wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (w zakresie energii geotermalnej i biomasy). Bardzo ważny jest także rozwój działań w obszarze wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie OZE oraz aktywizacja działań na rzecz wdrażania rozwiązań w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego, kontynuuje naukowiec.

Projekt zakłada utworzenie kompleksowo wyposażonych laboratoriów w nowym sześcio-kondygnacyjnym obiekcie laboratoryjno-biurowym na terenie IGSMiE PAN przy ul. Wybickiego 7A w Krakowie. Nowy budynek będzie wykonany w technologii pasywnej z maksymalnym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

W zamiejscowym Laboratorium Geotermalnym Instytutu w Bańskiej Niżnej koło Nowego Targu przewiduje się rozbudowę stanowiska badawczego uzdatniania wód termalnych wody z hybrydowym systemem odsalania w połączeniu z instalacją termicznego zatężania, budowę gruntowego magazynu ciepła w technologii BTES, oraz modernizację niektórych istniejących obiektów laboratorium, kończy dr hab. inż. Wdowin.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj