Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk to około 350 tys. woluminów, w tym ok 40 tys. starych druków i ponad 15 tys. rękopisów. Najcenniejsze z nich są dostępne na Cyfrowej Platformie Biblioteki Kórnickiej PAN.

Polska Akademia Nauk zrealizowała projekt o nazwie „Cyfrowe udostępnienie zasobów Polskiej Akademii Nauk – Biblioteki Kórnickiej” sfinansowany z Funduszy Europejskich. To wyjątkowe przedsięwzięcie, gdyż zakładało udostępnianie niezwykle cennych, trudnych do opracowania i zdigitalizowania zbiorów, takich jak rękopis III części Dziadów.  Użytkownicy mają dostęp m. in. do rękopisów z okresu Jagiellońskiego, dawnych map, kolekcji obrazów z Zamku w Kórniku oraz baz genealogicznych.

O wyjątkowości przedsięwzięcia opowiada Aleksandra Losik-Sidorska – kierownik projektu.

Tym, co odróżnia ten projekt od pozostałych szeroko przeprowadzanych w ostatnim czasie bibliotecznych projektów digitalizacyjnych jest skupienie się na potrzebach użytkowników biblioteki cyfrowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że liczba osób posiadających wiedzę i kompetencje do korzystania  np. z rękopisów średniowiecznych, map czy starodruków jest ograniczona. Dlatego naszym celem było, poza samą digitalizacją, opracowanie ich tak, aby każdy użytkownik mógł wydobyć z umieszczonych materiałów jak najwięcej informacji. Wspólnie z wykonawcą oprogramowania American Systems Sp z o.o. chcieliśmy oddać do dyspozycji naukowców, osób zainteresowanych kulturą, historią, sztuką, a także środowisku biznesowemu nowoczesne narzędzie do korzystania z dziedzictwa narodowego – wyjaśnia Aleksandra Losik-Sidorska.

Wyjątkowy charakter stworzonej przez rodzinę Działyńskich i Zamoyskich kolekcji można podziwiać we wnętrzach Zamku w Kórniku.

Wszystkie udostępniane zasoby Biblioteki Kórnickiej zobaczyć można pod adresem www.platforma.bk.pan.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj