Długofalowy i stały rozwój – to cele jakie stawiają przed sobą władze gminy Kurzętnik.

Jednym z najważniejszych czynników w rozwoju lokalnym jest infrastruktura. Na terenie miejscowości znajduje się 67 ha uzbrojonych w niezbędną sieć drogową, wodociągowo-kanalizacyjną, energetyczną i sanitarną terenów pod inwestycje. – To w Kurzętniku mamy i zapewniamy, ale dla przedsiębiorców istotne jest też wsparcie w postaci ulg i preferencji. Już prawie 9 ha terenów włączyliśmy do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., tworząc Park Przemysłowy w Nielbarku, co wiąże się dla inwestorów ze zwolnieniami z podatku dochodowego nawet do 70 proc. Wprowadziliśmy również uchwałę zwalniającą przedsiębiorców z podatków i opłat lokalnych nawet do 10 lat, w zależności od ilości zatrudnionych pracowników – mówi Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik.

To duże wsparcie. Otoczenie administracyjne i formalności sprawiają przedsiębiorcom najwięcej trudności i zabierają najwięcej czasu. – Dlatego wcześniej tworzymy plany zagospodarowania przestrzennego pod konkretną inwestycję, warunki zabudowy i jak już pozyskamy inwestora staramy się, aby czuł się on ważnym elementem i ogniwem spajającym nasze pomysły – dodaje wójt. Stworzony zespół obsługi inwestora zapewnia opiekę inwestycyjną i poinwestycyjną. Zespół ma za zadanie tworzenie dobrych ofert inwestycyjnych, zachęcenie do zainteresowania gminą oraz wsparcie proceduralne w urzędzie.

Ludzie największą wartością

Stymulowanie rozwoju gospodarczego bezpośrednio przekłada się na rozwój lokalnej społeczności. W dobie niżu demograficznego Kurzętnik może pochwalić się coraz większą liczbą mieszkańców. Dlatego władze gminy prowadzą aktywną politykę mieszkaniową i planują budowę budynków wielorodzinnych. – Wszystkie nasze działania ukierunkowane są na mieszkańców i na ich dobrobyt w perspektywie kilku lat. Mamy ambicje aby wprowadzać gminę na drogę dynamicznego rozwoju – podsumowuje Wojciech Dereszewski.

 Jakub Laskowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj