Profesor Lidia Sas-Paszt została nominowana do nagrody „Naukowiec Przyszłości” w kategorii „kobieta nauki, która zmienia świat”! W maju br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył m.in. Pani Profesor akt nominacji profesorskiej.

W badaniach prof. Sas-Paszt zajmuje się rolą korzeni i ryzosfery we wzroście i plonowaniu roślin ogrodniczych oraz rozwojem zrównoważonych i ekologicznych metod uprawy roślin ogrodniczych z wykorzystaniem pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Nawozy mineralne, używane w uprawie roślin, służą do wzbogacenia gleby, podłoża w cenne składniki mineralne, niezbędne dla ich wzrostu i plonowania. W ten sposób znacząco poprawiamy odżywienie naszych upraw.

Głównym celem projektu o Akronimie BIO-FERTIL jest „Opracowanie technologii innowacyjnych nawozów mineralnych wzbogaconych mikrobiologicznie” do stymulacji żyzności i produktywności gleb. Nowo opracowane bionawozy opracowane będą poprzez połączenie Mocznika, Polifoski4 i Fos Dar 40 z kwasami humusowymi i pożytecznymi mikroorganizmami, mającymi korzystne właściwości w stymulacji wzrostu, plonowania roślin i działaniu ochronnym przed agrofagami.

Nowo opracowane bionawozy wytworzone będą poprzez połączenie Mocznika, Polifoski i nawozu Fos Dar z kwasami humusowymi oraz pożytecznymi mikroorganizmami mającymi określone właściwości w stymulacji wzrostu i plonowania roślin oraz o działaniu ochronnym. Kwasy humusowe, zastosowane jako nośniki pożytecznych mikroorganizmów, produkowane z najlepszych frakcji węgla brunatnego pozbawionych szkodliwych substancji, umożliwią.

Wyniki projektu pozwolą na oraz poprawy żyzności gleb uprawnych i zdegradowanych. Uzyskane wyniki posłużą do opracowania technologii ograniczania negatywnych skutków suszy w uprawach roślin ogrodniczych i rolniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj