Prof. zw. dr hab. Ewa Bulska jest pracownikiem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 roku kieruje Centrum Metrologii Chemicznej przy Uniwersytecie Warszawskim, a od 2013 roku jest dyrektorem Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Głównym przedmiotem badań jest poszukiwanie ścieżek metabolicznych substancji biologicznie aktywnych, w tym subtelnych efektów zmian stosunków izotopowych (frakcjonowanie izotopowe) wybranych pierwiastków podczas ich oddziaływania z bioligandami, wpływających na homeostazę tych pierwiastków, jak również w stanach chorobowych. Ważnym aspektem są badania substancji chemicznych, które zawierają te metale lub metaloidy w bardzo niewielkich stężeniach, a jednocześnie pełnią znaczącą funkcję biologiczną. W badaniach uwzględnione jest to , że decydującą role w pobieraniu, metabolizowaniu i transporcie danej substancji na poziomie komórkowym odgrywają równowagi chemiczne.

Warto przy tym podkreślić ogromną dbałość o jakość prowadzonych pomiarów, uwzględnianie zasad metrologii chemicznej, zarówno w badaniach izotopowych jak również w badaniach proteomicznych.

Profesor Ewa Bulska jest m.in. laureatką nagród odbieranych podczas Forum Inteligentnego Rozwoju.

http://www.chem.uw.edu.pl/

http://cnbch.uw.edu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj