Świat nauki nie przestaje zaskakiwać. Nowe odkrycia na Ziemi, przeplatają się z nowinkami, dotyczącymi kosmosu. Ciekawe wyniki obserwacji zaprezentowali naukowcy z Obserwatorium Paryskiego – te mają dotyczyć jednego z najmłodszych oceanów, powstałych na księżycu Saturna.
Pojęcia „najmłodsze” w przypadku badań naukowych nie należy traktować w sposób dosłowny. Ocean, o którym mowa w analizie przeprowadzonej przez zespół naukowców, pod kierunkiem doktora Valéry’ego Laineya, został ujawniony na powierzchni siódmego pod względem wielkości księżyca Saturna „Mimas”. Podpowierzchniowy ocean ma mieć mniej niż 25 milionów lat. Wyliczeń tych dokonano na podstawie skrupulatnej obserwacji lodowej powierzchni. W przypadku, gdyby zbiornik powstał znacznie wcześniej, struktura księżyca mogłaby ulec licznym pęknięciom – tych dotychczas nie zaobserwowano.
Co oznacza odkrycie?
Przeprowadzona analiza to kolejny krok w próbie poznania życia pozaziemskiego. Od setek lat jest ono obiektem westchnień wielu naukowców i w dalszym ciągu skrywa tysiące tajemnic. Publikacja francuskich badaczy jest bez wątpienia kolejnym dowodem na to, że pozornie nieaktywne obiekty mogą skrywać nieoczywiste skarby, takie jak ocean w przypadku księżyca Mimas, który natomiast stanowi potencjał do utrzymania warunków niezbędnych do powstania i rozwoju życia.
Tomasz Handkus