Towarzyszy nam podczas snu, jazdy na rowerze, w samochodzie i wielu innych sytuacjach, a mimo to nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jest także świetnym materiałem do ocieplania budynków.
Komfortowa pianka
Poliuretan, bo o nim mowa, to tworzywo powstające dzięki połączeniu poliolu z izocyjanianem. Dzięki wyjątkowym cechom znajduje zastosowanie w produkcji wielu urządzeń i akcesoriów. Jest także bezpieczny w użytkowaniu i posiada atrakcyjne właściwości. Dzięki temu kojarzymy go z komfortem cieplnym, jak i wygodą funkcjonowania podczas codziennych czynności.
Fabryka poliuretanu
Wytwarzaniem mieszanin niezbędnych do tworzenia poliuretanu zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Dostarczają tzw. systemy poliuretanowe: mieszanki substancji, potrzebnych do tworzenia poliuretanu o odpowiednim składzie, właściwościach i przeznaczeniu. Jednym z wiodących tego typu przedsiębiorstw jest Ultrapur z Gniezna. Zakład projektuje systemy poliuretanowe dla wielu branż, w tym kompleksowe formuły do tworzenia pianki poliuretanowej przeznaczonej do ocieplania poddaszy.
Pianka trzyma ciepło
Pianka poliuretanowa ma szereg atrakcyjnych właściwości, w tym izolacyjne. Wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, nie jest trująca, nie ulega degradacji oraz jest materiałem samogasnącym. Doświadczona ekipa jest w stanie wykonać izolację poddasza klasycznego domu jednorodzinnego w ciągu jednego dnia. Mówimy więc o szybkości, skuteczności i bezpieczeństwie, a to wszystko w korzystnej cenie.
System na miarę potrzeb
Ultrapur jest firmą chemiczną. Projektujemy, czyli dobieramy chemikalia tak, aby po ich zmieszaniu uzyskać materiał o jak najlepszych właściwościach, takich jak: twardość, elastyczność, właściwości izolacyjne i inne – mówi Artur Papis – Prezes Zarządu Ultrapur. Dzięki temu producenci różnych towarów mogą zamówić u nas konkretne rozwiązanie pod kątem wytwarzanego przez nich produktu. Jest to jedna z największych zalet firmy. Nie tworzymy więc gotowej pianki, lecz to dzięki nam pianka ma takie właściwości jakie powinna mieć aby spełniała swoja rolę.
Mądrze wykorzystana technologia
Technologia izolowania pianą PUR metodą natryskową nie jest nowa, do naszego kraju „przywędrowała” z państw lepiej rozwiniętych. Wcześniej dostępna była głównie dla bardziej zamożnych i to w postaci kilku niemodyfikowalnych produktów. Od kilku lat branża przeżywa rozkwit – wcześniej było nie wiele firm podobnych do naszej, które zajmowałyby się wytwarzaniem systemów poliuretanowych do izolacji poddaszy – mówi Artur Papis. Większość materiałów była eksportowana z zagranicy – głównie USA i Kanady. Narodziła się więc potrzeba produkowania materiału w Polsce. Jako grono osób z branży postanowiliśmy zająć się tym tematem, wykorzystując zapotrzebowanie i niszę. Teraz substancje do tworzenia piany poliuretanowej powstają u nas, a ponadto mamy wpływ na ich charakterystykę – dodaje.
Ekologia przez portfel
Jak wiadomo, dużo mówi się obecnie o ochronie środowiska, oszczędzaniu energii, a także wysokich kosztach utrzymania ciepła w budynkach. Piana poliuretanowa to rozsądne rozwiązanie, gdyż jest materiałem skutecznym. Jej zastosowanie zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzania i utrzymania ciepła w budynku, a co za tym idzie oszczędzamy surowce, takie jak gaz czy węgiel. Musimy, już podczas tworzenia formulacji przestrzegać nie tylko norm ekologicznych, ale także wybierać jak najbezpieczniejsze materiały pod kątem zdrowia i jakości. Dobierając odpowiednie substancje jesteśmy też w stanie zaproponować mieszanki, dzięki którym możliwe będzie zastosowanie mniejszej ilości materiału przy zachowaniu tych samych właściwości, co z kolei daje mniej odpadów na przyszłość – zwraca uwagę Artur Papis.
Nie tylko termoizolacja
Specjaliści z Ultrapur ściśle współpracują z producentami z różnych branż. Dzięki własnemu laboratorium, doświadczeniu i kadrze specjalistów są w stanie sprostać indywidualnym potrzebom klienta, dostarczając rozwiązania „szyte na miarę”. Partnerzy mogą zamówić systemy o indywidualnie dobranych parametrach dostosowanych do ich branży. Dzięki temu mogą z nich skorzystać nie tylko firmy budowlane, ale także producenci bojlerów, lodówek, mebli, sprzętu rowerowego, samochodowego, materacy, obuwia i innych przedmiotów zawierających poliuretan. Czasem nawet niewielka zmiana składu w systemie poliuretanowym pozwala zoptymalizować koszty i właściwości materiału.
Inteligentny rozwój, także dla innych, który został zauważony
Założyciele Ultrapur wypełnili niszę i odpowiedzieli na zapotrzebowanie rynku, przyczyniając się tym samym do rozwoju wielu produktów w Polsce. Za swoje zaangażowanie i propagowanie rozwoju branży firma została nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii „Biznes Przyszłości”. Ultrapur inwestuje także w przyszłość, unowocześniając swój zakład oraz zatrudniając wyspecjalizowaną kadrę. Zamierza nadal prężnie działać w branży poliuretanowej i ją rozwijać.
Jakub Maksymowicz