Grupa fizyków z University of Waterloo w Kanadzie podzieliła się swoim przełomowym odkryciem. Naukowcom udało się uzyskać sprawnie tworzone pary doskonale splątanych fotonów. Na nowym systemie może skorzystać m.in. komunikacja kwantowa.
Komunikacja kwantowa wykorzystuje unikalne właściwości kwantowe, takie jak splątanie czy kubity, do przekazywania informacji, zapisanych w stanach fizycznych obiektów kwantowych. W przeciwieństwie do tradycyjnej komunikacji, gdzie używane są zera i jedynki zakodowane w stanach elektronicznych lub fotonicznych. Kanadyjscy naukowcy, znani z przełomowych odkryć zaprezentowali kolejne nowatorskie badanie, dotyczące komunikacji kwantowej. Fizycy już w 2023 roku za tzw. kropki kwantowe uhonorowani zostali Nagrodą Nobla – odkrycie wykorzystali także do najnowszego badania. Dzięki połączeniu wielu kropek kwantowych w nanoprzewód, badacze uzyskali źródło doskonale splątanych fotonów 65 razy wydajniejsze od wcześniejszych. Naukowcy dodają, że wcześniejsze eksperymenty pozwalały na uzyskanie niemal idealnego splątania albo wysokiej wydajności systemu. Dopiero teraz udało się uzyskać oba cele.
Nowatorskie odkrycie zrewolucjonizuje komunikację kwantową?
To bardzo możliwie, bowiem w momencie, gdy dwa fotony są kwantowo splątane i zmierzy się polaryzację jednego z nich, polaryzacja drugiego będzie zawsze miała przeciwny kierunek. W uproszczeniu można powiedzieć, że fotony w tym stanie są ze sobą połączone, niezależne od odległości, jaka je dzieli. System ten generuje splątane fotony po oświetleniu go laserem. Fizycy dodają, że na samym odkryciu nie zakończyli swojego procesu badawczego. Udało się zademonstrować go już w „boju”- można go wykorzystać do uzyskania tzw. kwantowej dystrybucji klucza – podstawowej procedury bezpiecznej komunikacji kwantowej.
Przeczytaj także: Kompetencje przyszłości kluczowe dla sektora usług HR