Za nami dwa dni merytorycznych i owocnych rozmów na temat sztucznej inteligencji, która towarzyszyć nam będzie… już na zawsze. Śląski Uniwersytet Medyczny był organizatorem największej w Polsce konferencji popularno-naukowej poświęconej cyfryzacji i nowoczesnym technologiom w medycynie.

Podczas konferencji SUMway! Nauka, Medycyna, Biznes mogliśmy się przekonać jak mocno AI wkracza m.in. w świat diagnostyki obrazowej oraz innych specjalności medycznych. Ale to dopiero początek. Dziś jeszcze nie wiemy jak daleko wniknie w świat medycyny i jej specjalności.

Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele takich firm jak Samsung Polska, Asseco czy Pixel Technology. Prezentowali oni swoje urządzenia, możliwości techniczne oraz inteligentne rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie medykom właśnie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Swoim doświadczeniem na temat AI w praktyce podzielili się również naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego m.in. prof. Katarzyna Mizia – Stec, prorektor ŚUM ds. Nauki, prof. Oskar Kowalski, prorektor ŚUM ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji, czy Przemysław Jędrusik, Kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych ŚUM.

Jak podkreśliła prof. Katarzyna Mizia – Stec: – Wszystko jeszcze przed nami, chociaż już widzimy jak AI jest wykorzystywana i może być jeszcze bardziej skuteczna w ochronie zdrowia, zarówno w diagnostyce jak i w obszarze zarządzania. Powinniśmy przyjmować te nowe rozwiązania, które są najlepsze dla pacjentów. Mam nadzieję, że jednak nic nigdy nie zastąpi działań medyków.

Nie bez znaczenia jest także obecność AI wykorzystywana w diagnostyce pacjentów w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, bo jak wyjaśnia prof. Oskar Kowalski – Jestem entuzjastą nowoczesnych rozwiązań, które wspierają naszą pracę. Cyfryzacja, informatyzacja to źródło wartości dodanej w procesie leczenia. Jednak, co wydaje się, mam nadzieję oczywiste, żaden „robot” nie będzie miał tej niezbędnej empatii w kontakcie z pacjentem. Ważne jest, że AI przynosi ze sobą oszczędność czasu, większą efektywność oraz poprawia komunikację. Na tym nam z pewnością zależy. Chyba, że ktoś wyprodukuje robota z empatią – zażartował prof. Kowalski.

Podczas konferencji odbyły się panele dyskusyjne dotyczące m.in. takich tematów jak: „Cyberbezpieczeństwo w nowoczesnej diagnostyce: Sztuczna inteligencja i chmura jako narzędzia ochrony i potencjalne zagrożenia”, „Nauczanie nowoczesnej radiologii poprzez wykorzystanie innowacyjnych przeglądarek radiologicznych wyposażonych w moduły AI” czy „Rozwój opieki zdrowotnej w dobie AI”

Drugiego dnia konferencji odbyły się warsztaty edukacyjne przygotowane przez Koła Naukowe ŚUM. Był to także dzień prezentacji nowoczesnych technologii i rozwiązań przez wystawców wraz z możliwością zasięgania opinii ekspertów.

Partnerami wydarzenia byli: Samsung Polska, Politechnika Śląska, Asseco, Radpoint, Pixel Technology, Euvenic Solutions.

Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za obecność!

Konferencja została dofinansowana przez GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj