Pole elektromagnetyczne (EMF) jest czynnikiem występującym w środowisku i ma wpływ na wzrost i rozwój organizmów żywych.

– Pole elektromagnetyczne istnieje od początku istnienia ziemi, w związku z tym z pewnością miało wpływ na ewolucję. W tej chwili jest wiele badań naukowych na temat wpływu pola elektromagnetycznego na człowieka. U ludzi, ssaków są specyficzne elementy w sekwencji DNA, które to pole wychwytują . Razem z innymi czynnikami środowiskowymi z pewnością miało wpływ na rozwój organizmów żywych. Obecnie, ze względu na działalność człowieka, dodatkowo mamy pole elektromagnetyczne generowane przez urządzenia elektryczne np. telefon komórkowy czy sieci trakcyjne, przesyłowe, mówi dr Marta Preisner.

 – Uzyskane wyniki są zróżnicowane, sprzeczne i opisują głównie wpływ EMF na wzrost, rozwój i fizjologię roślin, a sam mechanizm działania EMF na rośliny pozostaje niewyjaśniony. Zatem ten obszar wiedzy wymaga znacznie większej liczby badań. Konieczne jest zrozumienie podstawy molekularnej tego bodźca środowiskowego i uzyskanie wglądu w mechanizm procesów, które EMF indukuje w roślinach, mówi dr Marta Preisner z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odpowiedzialna za projekt „Zmienne pole elektromagnetyczne jako czynnik regulujący ekspresję genów w roślinach na przykładzie lnu”.

Jak są narażone rośliny rosnące w pobliżu źródła pola elektromagnetycznego?

– Rosną i rozwijają się nadal, np. pola uprawne znajdują się w pobliżu linii wysokiego napięcia ale skutki oddziaływania EMF na rośliny nie są do końca zdefiniowany. Większość badań skupia się na organizmach zwierzęcych, a co do roślin badania są różnorodne i sprzeczne. Mój projekt ma m.in. przybliżyć próbę odkrycia mechanizmów, przez które pole elektromagnetyczne oddziaływuje na rośliny. W dalszej perspektywie pomoże to przewidywać skutki oddziaływania EMF na rośliny.

Jak może się przyczynić wiedza dla lepszego zrozumienia ekspresji genów zdobyta podczas realizacji projektu?

– Bardzo istotne są następujące pytania, czy pole elektromagnetyczne jest selektywnie wychwytywane przez rośliny czy też odbywa się to przez ogólne mechanizmy obronne? Pozwoli to na przewidywanie, które geny są wrażliwe na działanie EMF, co z kolei pozwoli przewidywać wpływ pola elektromagnetycznego na rośliny, a w konsekwencji albo odnosić korzyści z pozytywnych zmian indukowanych EMF albo zapobiegać negatywnym.

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj