170 innowacyjnych pomysłów technologicznych związanych z wykrywaniem i obrazowaniem może zyskać finansowanie w ramach projektu ATTRACT. Budżet projektu wynosi 17 milionów euro. Termin zgłoszeń mija 31 października 2018 r.

Projekt ATTRACT to europejska inicjatywa, mająca zachęcić do współpracy naukę i przemysł. Ogłoszony w jego ramach konkurs skierowany jest do naukowców, inżynierów czy przedsiębiorców, którzy mogą uzyskać wsparcie finansowe na rozwój swoich pomysłów.

W jego ramach konkursu sfinansowanych zostanie 170 innowacyjnych pomysłów technologicznych związanych z wykrywaniem i obrazowaniem. Każdy z nagrodzonych wniosków otrzyma do dyspozycji po 100 tysięcy euro jako początkowe wsparcie dla rozwoju danego pomysłu.

Projekt ATTRACT jest finansowany w ramach środków Unii Europejskiej w programie Horyzont 2020. W konsorcjum znajdują się różne europejskie instytucje naukowo-technologiczne, w tym m.in. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), CERN, Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL).

Organizatorzy projektu ATTRACT zastanawiają się, „dlaczego nie ma europejskiego Google albo europejskiego Amazona? Czemu szwedzkie Spotify przeniosło się do Doliny Krzemowej w USA?”. Ich zdaniem przyczyną nie jest brak technologii lub przełomowych odkryć naukowych w Europie. Jako problem wskazują nieskuteczne funkcjonowanie mechanizmu do skalowania w górę (na rynki globalne) obiecujących przedsięwzięć powstałych w Europie.

Właśnie dlatego, w ramach współpracy pomiędzy różnymi wielkimi europejskimi organizacjami naukowo-technicznymi, które budują teleskopy, akceleratory cząstek elementarnych i inne kosztowne instrumenty naukowe, zdecydowano się uruchomić projekt ATTRACT.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://attract-eu.com oraz w komunikatach instytucji wchodzących w skład konsorcjum ATTRACT.

PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj