Każdy z nas ma inną podatność na nudę. Osoby, które częściej i łatwiej się nudzą są narażone na nudę przewlekłą, która może mieć poważne konsekwencje.

Nudę bardzo trudno zdefiniować. To brak obecności czegoś, to poczucie braku znaczenia, obojętność, brak sensu, zaangażowania. To czas, w którym nuda ciągnie się niemiłosiernie długo. Nudę możemy również kojarzyć z samotnością.

„Nuda przelotna może prowadzić do rozwoju i pobudzać kreatywność, natomiast przewlekła nuda szkodzić może zdrowiu i dobrostanowi; wiązać się może z uzależnieniami, depresją, agresywną jazdą samochodem, czy hazardem” mówi dr hab. Michał Chruszczewski, psycholog z UW.

Szczególnie w czasach pandemii nuda głęboko spogląda w nasze życie, posiada dwoistą naturę o czym wspomina Pan Profesor.

W przykładowych badaniach istotą było pokazanie do czego ludzie byli skłonni, aby zwalczyć nudę. W pokoju był dostępny guzik, a kiedy się go naciskało – badanego „raził” prąd. Grupa, która w ramach badania się nudziła, dużo częściej na właśnie życzenie dostarczała sobie przykrego bodźca. W innej grupie, gdzie badani się nie nudzili – prawie nikt tego nie robił.

Dla niektórych osób ból fizyczny był lepszy niż nuda.

Więcej w artykule na stronie PAP;

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C819123%2Cnuda-przelotna-ma-swoje-plusy-ale-przewlekla-wiaze-sie-z-ryzykiem.html

A Wy jak sobie radzicie w tych trudnych czasach? Jakie macie sposoby na nudę?

Sebastian Wach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj