SARS-CoV2 potrafi dostosować się do komórek nowego żywiciela, korzystając z różnych metod zakażania – zaobserwowali naukowcy. Wskazuje to, że podobnie mogą działać także inne wirusy

W trakcie pandemii Covid-19 uwaga naukowców skupiała się w dużej mierze na tym, że SARS-CoV2 atakuje ludzkie komórki, wiążąc się ze specyficznym białkiem na ich powierzchni – ACE2.

Nowe badanie wskazuje, że wirus zna także inne drogi zakażania nowych, nieznanych mu wcześniej komórek. Może to wyjaśniać, dlaczego tak sprawnie pokonuje bariery międzygatunkowe.

„Wirus, który powoduje COVID-19, wykorzystuje ACE2 jako główną furtkę do zakażania komórek. Jednak odkryliśmy, że jeśli jest ona zablokowana, może on także skorzystać z tylnego wejścia lub z okien” – opisał dr Peter Kasson, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Chemical Science”.

„To oznacza, że może się on rozprzestrzeniać, zakażając nowy gatunek jeszcze zanim się przystosuje do wykorzystania jego głównego białka. Musimy więc uważać na nowe wirusy, które mogą zrobić to samo” – ostrzegł badacz.

SARS-CoV2 – przypominają naukowcy – zabił na całym świecie 7 mln ludzi; dzięki szczepieniom i odporności zbiorowej nie stanowi już tak dużego zagrożenia jak wcześniej.

„Koronawirus SARS-CoV-2 spowodował jedną pandemię. Kilka razy byliśmy blisko innych pandemii – w przypadkach, o których wiemy. Sugeruje to, że istnieje tych wirusów więcej i musimy dowiedzieć się, w jaki sposób się rozprzestrzeniają oraz na co powinniśmy uważać” – zaznaczył specjalista.(PAP)

www.naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj